РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000775524<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кляченко О. Л. 
Особливості калюсогенезу і морфогенезу первинних експлантатів in vitro різних генотипів ріпака (Brassica napus L.) / О. Л. Кляченко, Н. В. Шофолова, С. О. Черній // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2020. - № 3. - С. 118-124. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Нині велику увагу приділено створенню нових генотипів ріпаку (Brassica napus L.), які поєднують високу продуктивність, технологічні якості, а також стійкість до різних стресових чинників довкілля, що грунтується на використанні новітніх практичних розробок для покращення селекційних матеріалів цієї культури. Одним з ефективних біотехнологічних методів, що дає змогу прискорити розмноження цінного селекційного матеріалу та отримання нового є використання морфогенезу калюсної біомаси. Дослідження проведено на базі навчальної лабораторії біотехнології рослин кафедри екобіотехнології та біорізноманіття НУБіП України. Досліджено 9 сортів і гібридів озимого та ярого ріпаку: Дангал, Чорний велетень, Сенатор Люкс, Нельсон, Аліот, NK Petrol, NK Тechnic, Кліфф, Герос. Калюсну тканину висаджували на 3 варіанти живильного середовища Мурасіге-Скуга з різними регуляторами росту: 6-БАП, ІОК, НОК, 2,4-Д. Виявлено, що на середовищі К1 спостерігалось утворення калюсу на 7-у добу культивування, на 12-у добу - калюси утворили 72 - 100 % експлантатів. На другому живильному середовищі К2 порівняно із середовищем К1 було виявлено незначне зниження ростового індексу ріпаку. Водночас спостерігали утворення калюсної тканини, яка відрізнялась за морфологічними ознаками та малим приростом біомаси, мінімальна маса становила 122,0 мг, а максимальна - 187,9 мг. На середовищі К3 спостерігали низький ростовий індекс калюсу з найменшою масою, за вийнятком сорту озимого ріпаку Нельсон, у якого індекс зріс в 1,7 раза. Утворення калюсної тканини щільної консистенції сортів і гібридів озимого та ярого ріпаку спостерігали на 21-у добу на живильних середовищах К1 і К2. Для проведення регенерації експлантатів різних генотипів ріпаку використовували ЖС з додаванням БАП, де згодом з морфогенетичного калюсу було виявлено листкові і стеблові структури. Отже, за одержаними результатами проведених досліджень встановлено, що оптимальним для розвитку морфо- і калюсогенезу є живильне середовище із вмістом 6-БАП, на якому спостерігали утворення щільного калюсу майже в усіх генотипів ріпаку.


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.16-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського