РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000775720<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колобродов В. Г. 
Спотворення зображення в системах дистанційного зондування Землі при довільних кутах візування / В. Г. Колобродов, М. І. Лихоліт, В. М. Тягур, Б. Ю. Пінчук, М. М. Луцюк // Косм. наука і технологія. - 2021. - 27, № 3. - С. 51-65. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Головною проблемою у разі запуску космічних оптико-електронних систем спостереження (ОЕСС) для дистанційного зондування Землі можна вважати їх високу ціну, яку не завжди готові платити навіть передові країни світу. Тому до якості космічних апаратів і систем висуваються найжорсткіші вимоги. Одним із економічно доцільних варіантів підвищення ефективності космічних ОЕСС є зйомка земної поверхні за довільних кутів візування, що надає змогу за однакового часу експлуатації зібрати більше інформації, але це, в свою чергу, призводить до спотворення зображення. Тому аналіз якості одержуваного зображення залежно від кутів візування ОЕСС є актуальною задачею, яка надасть змогу оцінити можливості системи і її відповідність встановленим вимогам. Мета дослідження - вдосконалення фізико-математичної моделі модуляційної передавальної функції системи "об'єктив - матричний приймач випромінювання" та дослідження залежності просторового і радіометричного розділення від кутів візування для космічної ОЕСС у разі відхилення візирної осі від надиру. На основі аналізу моделей формування сигналу, для телевізійних і тепловізійних космічних ОЕСС запропоновано використовувати поняття контрасту сірого тіла. У фізико-математичній моделі запропоновано привести просторові частоти об'єктів спостереження за довільних кутів візування до просторових частот в надирі, а для розрахунку радіометричного розділення враховувати пропускання і розрідженість атмосфери, швидкість переміщення зображення на приймачі та час його інтегрування. Практичні результати розрахунків запропонованої фізико-математичної моделі для космічних ОЕСС показали, що у разі відхилення від надиру погіршується ефективна просторова смуга пропускання, і за вказаних параметрів системи недоцільно проводити зйомку за кутів візування, більших за <$E30 symbol Р>. Відповідно, порівняльний аналіз радіометричного розділення для різних приймачів показав, що фотонний приймач надає приблизно у 1,4 разу краще розділення в надирі, ніж тепловий, і практично однакові результати одержуються у разі максимальних кутів відхилення. Значний вплив спричиняє також зменшення коефіцієнта пропускання атмосфери за рахунок розрідження, яка сягає 26 - 45 % залежно від спектрального діапазону. Висновки: аналіз результатів дослідження підтверджує можливість того, що фотонні приймачі випромінювання можна замінити сучасними тепловими приймачами за несуттєвої втрати якості одержуваного зображення, що надає змогу значно збільшити час експлуатації космічних ОЕСС.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д104.12 + Д131.9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського