РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000775729<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Макаров О. Л. 
Автоматизоване розпізнавання міської рослинності та водойм за знімками зі супутника "Jilin-1A" / О. Л. Макаров, К. Г. Білоусов, Д. М. Свинаренко, В. С. Хорошилов, Д. К. Мозговий, В. М. Попель // Косм. наука і технологія. - 2021. - 27, № 4. - С. 42-53. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Наведено результати експериментального тестування розробленої методики автоматизованого розпізнавання рослинності та водойм на території міст за багатоспектральними знімками зі супутника "Jilin-1A". Дослідження включали проведення автоматизованого розпізнавання рослинності та водних об'єктів на обраній території спостережень за знімками надвисокого просторового розрізнення видимого та ІЧ-діапазонів і наступного порівняння одержаних результатів з результатами візуального дешифрування. Одержані результати обробки знімків зі супутника "Jilin-1A" відповідно до запропонованої методики підтвердили достатньо високу точність автоматизованого виділення границь розпізнаних об'єктів у порівнянні з результатами інтерактивного візуального розпізнавання цих же знімків. На різних тестових ділянках одержано добре розділення класів рослинності і води за тих самих настроювань порогів бінаризації. Точність автоматичної класифікації рослинності та водойм (без урахування похибок еталона) для різних тестових ділянок становила 81 - 92 %, а значення коефіцієнта Kanna лежали у межах 0,68 - 0,85. Порівняння нормалізованих індексних зображень, одержаних із супутників "Jilin-1A" і "Sentinel-2A", показало незначні розбіжності значень NDVI та сутві розбіжності для NDWI і MNDWI, що зумовлено використанням різних спектральних каналів (SW1R і N1R). Дані розбіжності можна суттєво зменшити, використовуючи поправочні коефіцієнти. Аналіз впливу зменшення розрядності вихідних знімків (з 10 до 8 біт) і наступного інформаційного стиснення (JPEG lossy і JPEG2000 lossless) на результати автоматизованого розпізнавання рослинності і водних об'єктів підтвердив доцільність і ефективність таких методів. Обсяг збережених і переданих файлів зменшувався суттєво (в 80 - 100 разів) за незначного зниження точності класифікації (на 1 - 2 %). Запропонована методика надає змогу суттєво підвищити оперативність вірогідність відновлення карт великих міст за одночасного зниження фінансових витрат у порівнянні із традиційною іземною GPS-зйомкою та аерофотозйомкою. Завдяки високому ступеню автоматизації обробки знімків та мінімізації необхідних обчислень (у порівнянні з методами, що використовують складні класифікатори і нейронні мережі) розроблена методика може бути реалізована у вигляді геоінформаційного вебсервісу, який забезпечуватиме потреби широкого кола державних служб і комерційних структур, а також буде корисним для населення мегаполісів і туристів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14846 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського