РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000776660<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дмитрах Р. 
Вплив кліматичних змін на популяції видів трав'яних рослин у сучасних умовах високогір'я Українських Карпат / Р. Дмитрах // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2019. - Вип. 81. - С. 86-95. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Установлено, що природні популяції рослин в Українських Карпатах протягом останніх років зазнали значних змін унаслідок впливу кліматичних чинників і зростання активності сукцесійно-демутаційних процесів. На фоні поступового відновлення корінної рослинності в гірських екосистемах відбуваються характерні зміни у структурній і просторовій організації популяцій багатьох видів трав'яних рослин, зміщення їх висотної поясності та збільшення участі у процесі сукцесій чагарників і адвентивних представників високотрав'я. Це зумовлює неоднакові можливості адаптації та функціонування популяцій видів трав'яних рослин високогір'я у змінених умовах середовища. Тривалий моніторинг у популяціях видів, які належать до різних рослинних угруповань у різних еколого-ценотичних умовах і приурочені до різних гіпсометричних рівнів високогір'я, показав, що в одних випадках зростає участь видів, які вирізняються активною стратегією відновлення та її спрямуванням на подальше розширення меж, а в інших - мають протилежний характер, що пов'язано з неспроможністю адаптуватися й виживати у змінених умовах. Установлено, що вегетаційний розвиток популяцій видів трав'яних рослин тісно пов'язаний із режимом температурних умов високогір'я, який впливає на характер проходження фенофаз, динаміку чисельності особин і ритміку їх цвітіння. Зростання температурних показників стимулює активацію генерування популяцій і їх здатність до відновлення. З пришвидшенням темпів фенологічного розвитку спостерігаються зміни, які зумовлюють збільшення відсотка квітучих особин, їх насіннєвої продуктивності й поширення на значно вищих гіпсометричних рівнях високогір'я. Виявлено, що розселення та поява нових популяційних локусів у популяціях видів трав'яних рослин є характерною для відкритих із достатньою інсоляцією ділянок і відсутністю заростей деревно-чагарникової рослинності. У разі негативного впливу затінення та заростання популяції набувають ознак деградації, що призводить до зниження їх просторово-демографічних показників і репродуктивної здатності. Основною причиною змін у структурі популяцій є неспроможність конкурувати в умовах інвазії видів деревно-чагарникового ярусу й адаптуватися до змінених умов середовища. Відповідно, у відновленні популяцій видів спостерігаються процеси, пов'язані як із висхідним їх поширенням на різних гіпсометричних рівнях, так і з посиленням позицій популяцій видів, характерних для нижчих висот. В одних випадках динамічні тенденції в популяціях супроводжуються збільшенням чисельності особин і розширенням їх меж, а в інших зміни мають протилежний характер, що пов'язано зі зменшенням чисельності та їх фрагментацією.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.1-652.37 + Е50*852.139(4УКР3,3)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського