РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000776662<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Васильєва Н. 
Використання методів дисперсійного і кластерного аналізу для порівняння стійкості до важких металів ацидофільних хемолітотрофних бактерій, виділених із техногенної сировини / Н. Васильєва, І. Блайда, Т. Васильєва, В. Баранов, І. Барба // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2019. - Вип. 81. - С. 111-121. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Досліджено стійкість до важких металів типового штаму Acidithiobacillus ferrooxidans ATCC 23270 і восьми штамів ацидофільних хемолітотрофних бактерій, виділених із відвальних продуктів паливно-енергетичного комплексу України різного типу. Для вивчення були використані "метали-замісники" (Zn<^>2+, Ni<^>2+, Co<^>2+), метали "комбінованої дії" (Cu<^>2+) і метали, які не виконують біологічних функцій (Cd<^>2+, Pb<^>2+), але здатні утворювати нерозчинні комплекси на/в клітині або взаємодіяти з нуклеїновими кислотами. Встановлено, що вплив металів на виділені штами ацидофільних хемолітотрофних бактерій неоднозначний і не відповідає шкалі взаємодії металів з азотистими гетероциклічними основами ДНК (шкалою Ейхгорна). Максимальна кількість штамів виявилася стійкою до іонів кобальту (66,6 % при значенні МІС 0,09 М). До іонів міді, кадмію і цинку були резистентними 55,5 % штамів з показниками за мінімальними інгібуючими концентраціями (МІК) 0,13, 0,061 і 0,083 М відповідно. Проведено статистичний аналіз отриманих результатів оцінки стійкості ацидофільних хемолітотрофних бактерій до важких металів з використанням методів дисперсійного та кластерного аналізів у програмі R 3.4.0. Кластеризація результатів аналізу за значеннями мінімальних інгібуючих концентрацій дала змогу згрупувати досліджені метали таким чином: одиничний кластер (Pb<^>2+), кластер (Zn<^>2+, Ni<^>2+, Co<^>2+, Cd<^>2+) і підкластер (Cu<^>2+). Ієрархічний кластерний аналіз значень МІК дав змогу розділити вивчені штами на три групи залежно від рівня їх резистентності до металів. Найбільш стійкими до досліджених металів виявилися штами, ізольовані з відходів збагачення вугілля. На основі аналізу літературних даних у вивчених штамів припустимі експресовані системи транспорту металів. Різницю у рівні стійкості до металів у A. ferrooxidans і A. thiooxidans частково можна зв'язати з використанням двовалентного феруму і тіосульфату відповідно як джерел енергії. Показано неоднорідність відгуку еффлюкс-систем на дію важких металів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*801.1-641.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського