РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000776676<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Стадниченко А. 
Комплексний вплив нітратів і біотичних чинників на активність in vitro війок фронтального миготливого епітелію зябрового апарату Sinanodonta woodiana (Mollusca, Bivalvia, Unionidae) / А. Стадниченко, О. Уваєва, А. Вискушенко // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2020. - Вип. 82. - С. 129-135. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Досліджено вплив трьох різних концентрацій (ГДК, 2ГДК, 3ГДК) калій нітрату водного середовища та біотичних чинників (трематодна інвазія і "зяброва вагітність") на тривалість локомоції і частоту биття in vitro війок фронтального миготливого епітелію зовнішніх півзябер жабурниці китайської Sinanodonta woodiаna (Lea, 1834) - недавнього вселенця в гідромережу України. Вона заселила численні водойми, локалізовані у межах Кілійської дельти Дунаю, утворивши у них популяції, що відзначаються високими показниками як щільності населення, так і біомаси. Встановлено, що у вільних від трематодної інвазії самців і латентних самок S. woodiana контрольної групи статистично достовірних відмінностей як за тривалістю локомоції війок миготливого епітелію, так і за частотою їх биття виявлено не було. У "вагітних" самок, одначе, значення першого зі згаданих вище показників зменшилися в 1,5, у другого - в 1,4 разу (P >> 99,9 %). Слід врахувати, що марсупіальні кишені повністю займали усю площу зовнішньої поверхні півзябер молюсків. Функціональне навантаження такого високого рівня і є причиною розвитку у піддослідних жабурниць цієї групи декомпенсаційних процесів, що потребують підвищення ефективності протидіючих їм захисних чинників, особливо у особин, заселених партенітами (спороцистами) і церкаріями Rhipidocotyle campanula (Dujardin, 1845). Екстенсивність інвазії хазяїв цими паразитами становила від 50 до 100 %. За інвазії такого рівня спостерігали різке скорочення тривалості функціонування війок респіраторного епітелію зябрового апарату жабурниць. А за поєднаної дії паразитарного чинника і "зябрової вагітності" патогенний вплив на показники функціонування фронтального миготливого зябрового епітелію посилювався ще більше. За вмісту токсиканта в середовищі на рівні ГДК у жабурниць проявляються перші симптоми впливу на їх організм отруйного чинника. За підвищення концентрації останнього до 2ГДК і 3ГДК у піддослідних жабурниць розвивається патологічний процес - отруєння, послідовно представлені трьома стадіями - депресивною, сублетальною, летальною. Під час цього відбувається прогресуюче послаблення рухової активності війок миготливого епітелію, що завершується їх повним знерухомленням. "Зяброва вагітність" і висока трематодна інвазія посилюють наслідки цього процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.23*801.1-64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського