РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000776687<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шелюк Ю. 
Особливості трансформації фітопланктону Житомирського водосховища (р. Тетерів, басейн Дніпра, Україна) / Ю. Шелюк // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2020. - Вип. 83. - С. 49-57. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Стабільне функціонування екосистеми Житомирського водосховища, на яке вказує відсутність упродовж тривалого періоду спрямованих змін первинної продукції, найвірогідніше, підтримується перебудовами водоростевих угруповань на рівні їх структури, високою швидкістю включення органічної речовини в біотичний колообіг, значними площами мілководних ділянок із високою інтенсивністю продукційно-деструкційних процесів. За останні понад десять років у таксономічному складі фітопланктону Житомирського водосховища зменшилася роль синьозелених водоростей, водночас зросло видове багатство зелених, евгленових і золотистих; відбулися незначні перебудови структури фітопланктону на рівні класів та помітніші зміни на рівні порядків, родин і родів. За період із 2003 - 2007 по 2013 - 2017 рр. зменшилася кількість видів з роду Navicula Bory, збільшилася представленість родів Chlamydomonas Ehrenb., Euglena Ehrenb., Cyclotella Kьtzing., Peridinium Ehrenb. Незначно зросли родові коефіцієнти й насиченість видів внутрішньовидовими таксонами (що раніше відмічено і для малого Денишівського водосховища), тоді як для великих водоймищ Дніпра та Волги характерна тенденція до спрощення таксономічної структури фітопланктону з їх віком. Показники біомаси фітопланктону за майже десятирічний період не змінилися, проте відбулося зміщення максимумів біомаси від літа до осені. Зменшилася чисельність водоростевих клітин із 11,543 +- 0,44 млн кл/дм<^>3 до 8,887 +- 0,24 млн кл/дм<^>3. Знизилася вирівняність фітопланктону. Встановлено неадекватність у трофічному статусі Житомирського водосховища, визначеному за біомасою та первинною продукцією фітопланктону. Вищий рівень трофії, що визначається інтенсивністю фотосинтезу, ймовірно, обумовлений переважанням у домінантних комплексах дрібноклітинних високопродуктивних видів, які забезпечують підтримку високого трофічного статусу водних екосистем за порівняно невисоких біомас фітопланктону. На сучасному етапі спостерігається тенденція до покращення якості води водосховища за сапробіологічними показниками розвитку фітопланктону порівняно з 2003 - 2007 рр. Відмічено збільшення у часі частки теплолюбних і зменшення частки холодолюбних форм, що, ймовірно, є реакцією планктонних водоростей на зміни клімату.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5 + Е0*822.222

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж28852/б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського