РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000776714<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Жигайло О. Л. 
Вплив змін клімату на урожайність соняшнику в Північному Степу України: аналіз і прогноз / О. Л. Жигайло, О. В. Вольвач, А. В. Толмачова, Т. К. Костюкєвич // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2021. - № 1. - С. 180-186. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Глобальні зміни клімату формують нові умови для всіх галузей світової та української економіки, включаючи сільське господарство. З їх впливом пов'язані агрокліматичні умови вирощування сільськогосподарських культур, зокрема соняшнику. Необхідність оцінити ці умови є актуальною, тому що вони вкрай важливі при врахуванні потенційної адаптації соняшнику до кліматичних змін і рентабельності вирощування в окремих природно-кліматичних зонах України. Мета дослідження - виявити ступінь впливу кліматичних змін на врожайність культури соняшнику. Для оцінки впливу змін клімату на врожайність соняшнику використовуються сучасні сценарії RCP2.6 і RCP4.5 (помірного та середнього рівня викидів парникових газів). За сценаріями RCP2.6 і RCP4.5 досліджений кліматичний період з 2021 по 2050 рр. Для порівняльного аналізу сценарних метеорологічних значень з минулими даними взятий період з 1980 по 2010 рр. Дослідження формування урожайності соняшнику проводили з використанням математичної моделі оцінки агрокліматичних ресурсів формування продуктивності сільськогосподарських культур, адаптованої для культури соняшнику. Згідно з розрахунками збільшення ФАР (на 8 і 21 %) за обома сценаріями призведе до збільшення потенційного урожаю соняшнику (до 163 ц/га і 183 ц/га проти 151 ц/га). За сценарієм RCP2.6 агрокліматичні умови (підвищений температурний режим (на 0,7 <$E symbol Р>C) і достатня за вегетацію для посухостійкого соняшнику сума опадів, 223 мм) сприятимуть збільшенню фотосинтетичного потенціалу незначного, але зростання ММУ (83 ц/га проти 81 ц/га). Очікуватиметься деяке збільшення врожаю насіння (на 4 %). Агрокліматичні умови за сценарієм RCP4.5 будуть більш посушливими в період цвітіння - достигання. Але на урожайність соняшнику ці умови суттєво не вплинуть. Урожай насіння очікується такий, як при фактичних середніх багаторічних умовах (2,3 т/га). У разі реалізації обох сценаріїв унаслідок позитивного впливу очікуваних кліматичних умов на всі категорії урожайності соняшнику найближчі три десятиліття він буде однією з найбільш затребуваних і рентабельних сільськогосподарських культур у Північному Степу України.


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.11-280.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського