РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000778350<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Крамарьов С. М. 
Зміни агрофізичних властивостей чорнозему звичайного за умови довготривалого землекористування та економічне стимулювання їх відновлення / С. М. Крамарьов, Л. П. Бандура, С. Ф. Артеменко, О. С. Крамарьов, П. В. Писаренко // Вісн. Полтав. держ. аграр. акад. - 2021. - № 2. - С. 93-106. - Бібліогр.: 43 назв. - укp.

Чорноземи звичайні на відміну від інших підтипів грунтів відрізняються доволі сприятливими для вирощування сільськогосподарських культур агрофізичними властивостями. Однак у результаті тривалого сільськогосподарського використання агрофізичні властивості чорноземів звичайних з часом погіршуються. Це насамперед пов?язано з тим, що нині грунтові ресурси розглядають як джерело і засіб одержання прибутку, без турботи про охорону, збереження та відтворення їх агрофізичних та агрохімічних показників. Отже, первинна природна цінність - родючість чорноземів звичайних поступово втрачається. На сьогодні орендне використання земельних ресурсів призвело до негативних тенденцій, які спостерігаються в землекористуванні: поширення ерозійних процесів, низька продуктивність земель, катастрофічні втрати гумусу з грунту та інтенсивна фізична деградація показників. Фізична деградація призводить до переущільнення грунту, втрати структури, погіршення якості, утворення на поверхні глиб, кірки і тріщин, і в основі орного шару - плужної підошви. Основною причиною виникнення фізичної деградації є перевищення рівня механічного навантаження на грунт у разі використання важкої сільськогосподарської техніки, тривалого застосування традиційного відвального обробітку грунту, порушення сівозмін та надмірного насичення їх просапними культурами, втрати гумусу та ін. Усе це підтверджується даними проведеної всебічної порівняної оцінки агрофізичних властивостей чорноземів звичайних на ріллі порівняно з характеристиками цілинних ділянок. Параметри агрофізичних властивостей грунту визначали за існуючими стандартними методиками. Аграрна наука і практика розробили різноманітні заходи щодо запобігання і усунення деградації, що робить наявну проблему цілком вирішуваною за умови високої культури землекористування і нових технічних знарядь обробітку грунту. Тому Національний план дій щодо боротьби з деградацією та опустелюванням (п. 28) передбаає досягнення нейтрального рівня деградації земель, що визнано однією із пріоритетних цілей сталого розвитку України на період до 2030 р. Однак ще не розв'язаними залишаються питання, пов'язані з пошуками шляхів проведення економічного стимулювання заходів із припинення подальшого розвитку і поширення деградаційних процесів у урунті. Запропоновано нові економічні важелі стимулювання товаровиробників на поліпшення агрофізичних властивостей чорноземів звичайних.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського