РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000779154<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Михайлюк Т. І. 
Водорості та ціанобактерії біологічних ґрунтових кірочок : різноманіття, філогенія, таксономія, екологія, поширення : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.05 / Т. І. Михайлюк; Національна академія наук України, Інститут ботаніки імені М. Г. Холодного. - Київ, 2021. - 40 c. - укp.

Вперше комплексно досліджено водорості та ціанобактерії грунтових біокірочок екологічно та географічно різних екосистем помірної зони Європи, рослинно-кліматичних зон Чилі та тундрових екосистем полярних регіонів. Виявлено особливості видового складу водоростей і ціанобактерій у біокірочках цих регіонів: переважання зелених водоростей при значній ролі ціанобактерій на балтійських та чорноморських дюнах, ціанобактерій - у приморських екосистемах Азовського моря, зелених водоростей при майже повній відсутності ціанобактерій - у лісах Німеччини, зелених ульвофіцієвих водоростей, витривалих до засолення - у штучних гіпергалінних екосистемах Німеччини, унікальних представників роду Klebsormidium - у напівпустелях та лісах Чилі, жовтозелених водоростей - у полярних регіонах. Загалом, виявлено 313 видів. Вперше проведено дослідження з використанням інтегративного підходу водоростей та ціанобактерій біокірочок морських прибережних екосистем Європи (на прикладі Балтійського, Чорного та Азовського морів). Виявлено, що видовий склад водоростей і ціанобактерій біокірочок дюн визначається текстурою та хімічним складом (переважно електропровідністю, рН, вмістом карбонатів і фосфору) піску та кліматичними особливостями регіону. Особливу увагу приділено філогенії і таксономії Klebsormidiophyceae (Streptophyta) як домінуючих представників у біокірочках помірної зони. Визначено загальну філогенію класу, центральну філогенетичну лінію розділено на 7 суперклад. Виявлено нові таксони, які урізноманітнили морфологію класу, що нині містить 5 родів та представників з нитчастою, пакетоподібною та розгалуженою сланню. Визначено, що ділення клітин класу відбувається за механізмом, близьким до споруляції. Виявлено нову філогенетичну лінію серед Streptophyta з унікальним клітинним покривом. Проведено таксономічні ревізії окремих груп зелених водоростей та ціанобактерій. Описано 2 роди, 18 видів і 2 різновидності, здійснено емендацію й епітипіфікацію 16 видів, запропоновано 6 номенклатурних комбінацій. Використано для ідентифікації водоростей і ціанобактерій класичні та сучасні молекулярно-біологічних методи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.20 + Е521.2*80

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА450798 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського