РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000780082<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бондаренко М. А. 
Моделювання молекулярних механізмів формування радіаційної адаптивної відповіді / М. А. Бондаренко, О. В. Зайцева, В. М. Трусова // East Europ. J. of Physics. - 2021. - № 2. - С. 177-188. - Бібліогр.: 92 назв. - укp.

Явище адаптивної відповіді виражається у підвищенні стійкості біологічного об'єкта до високих доз мутагенів за умов попереднього впливу на нього цими (або іншими) мутагенами в малих дозах. Малі дози мутагена вмикають у живому об'єкті низку захисних механізмів, які одержали назву горметичних. Отже адаптивна відповідь і гормезис - це ланки одного ланцюга. Під радіаційним гормезисом розуміють загально позитивну дію рідкоіонізувального випромінювання у діапазонах низьких доз і низьких потужностей доз на біологічні об'єкти. Розглянуто феноменологію радіаційно індукованої адаптивної відповіді та радіаційного гормезису для біологічних об'єктів різних рівній організації, здійснено огляд існуючих теорій, які описують залежність "доза-ефект". Запропоновано гіпотезу, що пропонує один із механізмів формування радіаційної адаптивної відповіді клітин з урахуванням конформаційної структури хроматину. Проведено аналіз існуючих концепцій явища гормезису на основі моделювання молекулярних механізмів формування горметичних реакцій на низькодозові рідкоіонізвальні випромінювання. Розглянуто параметри, які можливо застосовувати для кількісного та графічного оцінювання феномену гормезису та запропоновано формулу для розрахунку коефіцієнта радіаційно індукованої адаптивної відповіді. Здійснено огляд математичних моделей, що описують радіаційний ризик виникнення генних мутацій і неопластичних трансформацій за низькодозового опромінювання когорт. Зроблено такі висновки: радіаційний гормезис і адаптивна відповідь загальновизнані як реальні та відтворювані біологічні явища, які слід віднести до дуже важливих феноменів еволюційно сформованого біологічного захисту живих організмів від дії іонізувального випромінювання. "Горметична модель" залежності "доза-реакція" робить набагато точніші прогнози відповіді живого об'єкта на опромінення (або на інші стресори) у зоні низьких доз, ніж "лінійна безпорогова модель". Остання може адекватно описувати реакції лише в області високих доз, а, отже, екстраполяційне моделювання біологічних реакцій із зони високих доз на низькі не є коректним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*441.226-638

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43925 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського