РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000780107<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Козак Л. В. 
Зміни параметрів плазми у хвості магнітосфери Землі при ініціації суббурі / Л. В. Козак, Б. А. Петренко, О. О. Кронберг, О. Є. Григоренко, П. М. Козак, К. Д. Река // Кінематика і фізика небес. тіл. - 2020. - 36, № 2. - С. 82-96. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

Розглянуто послідовність подій, що супроводжує прояв суббурі в іоносфері та магнітосфері Землі. Вказано на особливості геомагнітних пульсацій і механізми їхньої генерації. Проаналізовано вимірювання з чотирьох космічних апаратів місії "Кластер-2". Для дослідження флуктуацій магнітного поля (МП) використано дані ферозондових магнітометрів (частота опитування 22,4 Гц), а для аналізу флуктуацій температури, швидкості та концентрації електронів і різних видів іонів - вимірювання з експериментів PEACE і CIS-CODIF (частота опитування 0,125 - 0,25 Гц). Отримано, що під час ініціації суббурі, яка супроводжувалася диполяризацією (різкою зміною конфігурації МП від витягнутих у хвіст силових ліній до більш дипольної структури), спостерігається зміна плазмових параметрів. Зокрема зафіксовано зміну концентрації, істотне збільшення температури, а також збільшення флуктуацій складових швидкості зі збільшенням z-складової. При цьому зафіксовано затримку в часі розігріву протонів та іонів кисню, а також затримка зміни концентрації. Під час суббурі концентрація протонів на порядок перевищує концентрацію іонів гелію і майже на 2 порядки перевищує концентрацію іонів кисню, альвенівська швидкість приблизно дорівнює 470 км/с, а параметр <$Ebeta>, який характеризує відношення теплового тиску до магнітного, більший за 1. Із використанням вейвлет-аналізу проведено порівняння хвильових характеристик для різних тисків. Розглянуто тиск МП, а також динамічний і тепловий тиск для різного сорту часток. У флуктуаціях тисків МП, теплового тиску електронів і протонів зафіксовано Рс5-пульсації (150 - 600 с) і потужні Рс4-пульсації (45 - 150 с), а також прямі та зворотні каскади. При цьому прямі каскади вказують на розпад великих структур, у результаті якого спостерігатиметься перехід від менших частот до більших, а зворотний каскад, навпаки, характеризується переходом від більшої частоти до меншої та наявністю злиття/самоорганізації малих структур у більші. Отримані результати вказують на суттєву роль кінетичних ефектів у складному ланцюжку процесів у магнітосфері Землі у період вибухової фази суббурі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д231 + В654-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського