РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000780117<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Александров О. М. 
Верифікація формули Ейнштейна для гравітаційного відхилення світла за спостереженнями галактичного мікролінзування / О. М. Александров, В. І. Жданов, В. М. Слюсар // Кінематика і фізика небес. тіл. - 2020. - 36, № 5. - С. 3-14. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Загальна теорія відносності (ЗТВ) має солідну експериментальну базу, яка включає підтвердження низки гравітаційно-релятивістських ефектів. Проте поява нових експериментальних можливостей і незалежної спостережної інформації стимулює продовження перевірок ЗТВ. Мета роботи - оцінити потенціал гравітаційного мікролінзування віддалених джерел на зорях нашої Галактики для перевірки формули Ейнштейна, що описує ефект гравітаційної рефракції. Цей ефект неодноразово перевірявся у Сонячній системі в експериментах із поширенням радіохвиль, коли найбільш ефективними є вимірювання з відстанями від траєкторії сигналів до гравітуючого центру порядку декількох сонячних радіусів. У випадку галактичного мікролінзування виникає принципово інший тип спостережних даних та інші характерні відстані, які у подіях із великим підсиленням визначаються радіусом кільця Ейнштейна, що має порядок 1 а. о. Гравітаційне відхилення світла зорями становить дуже малу величину, яка на цей час практично недоступна прямим вимірюванням, проте завдяки великим відстаням до мікролінз потік випромінювання від джерела у подіях сильного мікролінзування може збільшуватися у декілька разів. Для перевірки формули Ейнштейна розглянуто більш загальну залежність кута <$Ealpha> відхилення променя від його прицільної відстані p відносно дефлектора: <$E alpha~symbol Х~1 "/" p sup {1+ epsilon}> і відповідно модифіковано рівняння гравітаційного лінзування. Задача полягає в тому, щоб оцінити обмеження на параметр <$E epsilon> на основі спостережних даних. Використано дані патрульних спостережень, отримані в 2018 р. групою Optical Gravitational Leasing Experiment (OGLE). Сформовано вибірку зі 100 кривих блиску з цих даних. Кожна крива блиску була апроксимована в межах модифікованої моделі гравітаційного лінзування з параметром <$E epsilon>. У результаті отримано 100 значень <$E epsilon> та оцінки їхніх дисперсій. Отримано, що середнє значення <$E epsilon> не суперечить загальній теорії відносності у межах одновідсоткової середньої квадратичної похибки. У перспективі залучення більшої кількості кривих блиску з числової бази даних OGLE надає можливість сподіватися на суттєве зменшення похибки визначення <$E epsilon> за рахунок статистичного усереднення.


Індекс рубрикатора НБУВ: В313.3 + В631.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського