РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000780946<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Логвинов А. М. 
Фізичні властивості плівкових приладових структур на основі Ru i Co : автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.01 / А. М. Логвинов; Сумський державний університет. - Суми, 2021. - 28 c. - укp.

Присвячено комплексному дослідженню фізичних властивостей приладових структур сформованих на основі тонких плівок Ru і Со та взаємозв'язку особливостей структурно-фазового стану та розмірних ефектів в електрофізичних і магніторезистивних властивостях як одношарових плівок Ru та Со, так і плівкових систем на їх основі, отриманих методами магнетронного та електронно-променевого осадження. Додатково пояснюються фізичні процеси, що виникають у разі заліковування дефектів в одношарових плівках під час термічної обробки під час дослідження їх електрофізичних властивостей. Установлено, що для отримання однофазних тонких плівок ГЩП-Ru без слідів оксиду однією з необхідних умов є значення товщини зразка d > 10 нм та додаткова послідуюча термічна обробка до 900 К. За даних умов параметри решітки становлять а = (0,270 ± 0,001) нм та с = (0,430 ± 0,001) нм і є близькими до табличних значень для Ru у масивному стані. Уперше були проведені дослідження електрофізичних властивостей тонких плівок Ru у широкому інтервалі ефективних товщин та температур та розраховані значення енергії активації заліковування дефектів Ет згідно з методикою Венда. Встановлено, що піки на графіках залежностей спектрів дефектів кристалічної гратки відповідають енергіям заліковування дефектів вакансійного типу. Значення Ет лежать у межах (0,4 - 0,9) еВ і є величиною обернено пропорційною товщині зразка d. Показано, що явище протікання процесів термостабілізації у плівках Ru за товщин 10-100 нм призводить до незворотнього зменшення величини питомого опору порівняно із щойносконденсованими зразками у 1,58 - 2,22 разів відповідно. У структурах сформованих на основі Ru і Со було встановлено, що розділення двох магнітних шарів Со прошарком Ru викликає появу між ними непрямої антиферомагнітної взаємодії. Особливістю даних структур є те, що за умови послідуючої термічної обробки до 600 К, фіксується перехід до ізотропного характеру МО, який ґрунтується на реалізації спін-залежного розсіювання електронів провідності. Проведено комплекс досліджень магніторезистивних властивостей спін-клапанних структур сформованих на основі тонких плівок Со і Ru або ж Со і Си, який дав змогу створити температурно-стабільні чутливі елементи датчиків магнітних полів, які виконані у вигляді модифікованої структури. Представлені у роботі моделі можуть слугувати для фіксації зміни величини магнітоопору в діапазоні (0,02 - 1) % та працювати в інтервалі магнітних полів до 500 мТл.


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.6,022 + В377.3,022 + З85

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА447937 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського