РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000786513<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Radomska M. 
Analysis of airborne factors of Ivano-Frankivsk population morbidity = Аналіз повітряних факторів захворювання населення м. Івано-Франківська / M. Radomska, G. Oyewole // Наукоєм. технології. - 2021. - № 2. - С. 170-176. - Бібліогр.: 16 назв. - англ.

Якість повітря в містах продовжує погіршуватися через збільшення кількості забруднюючих речовин, що викликають ряд загроз для здоров'я людини. Аналіз результатів досліджень доводить, що існує тісний зв'язок між забрудненням повітря і зростанням числа неспецифічних респіраторних захворювань, алергії, захворювань легенів і канцерогенних процесів серед міського населення. Відповідні дослідження проводилися для міст по всьому світу, але в Україні відсутні аналітичні дані про захворювання, обумовлених забрудненням повітря. З цієї причини метою дослідження був аналіз статистичних даних про дитячої захворюваності та захворюваності на рак для встановлення їх залежності від рівня концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на прикладі м. Івано-Франківська. Місто розташоване в безпосередній близькості від Карпатського регіону, для якого характерний низький рівень антропогенного перетворення, але має ряд джерел забруднення промислового і транспортного типу. Крім того, територія зазнає транскордонного впливу потужних промислових комплексів з прилеглих внутрішніх і зарубіжних територій. Аналіз був зосереджений на впливі на здоров'я чотирьох забруднюючих речовин: оксиду вуглецю, свинцю, фенолу і PM10. Концентрації забруднюючих речовин, а також дані про стан здоров'я в місті були взяті з офіційної статистики медичного та екологічного моніторингу. Загальна якість повітря оцінювалася шляхом розрахунку інтегрального показника якості повітря за державними стандартами. Потім індекс забруднення атмосферного повітря і медичні дані були згруповані відповідно до меж медичних округів. Крім того, рівень промислового навантаження в кожному районі було визначено кількісно з використанням рейтингової системи. Регресійний аналіз використовувався для визначення взаємозв'язку між забруднювачами та хворобами. Просторовий розподіл забруднення свідчить про те, що повітря у місті в основному забруднене PM10, але характеризується незначним забрудненням іншими компонентами; найбільш забруднені райони - Залізничний і Пасічна. Результати регресійного аналізу показують взаємозв'язок концентрацій СО і PM10 з даними про стан здоров'я в Івано-Франківську. Для поліпшення стану здоров'я населення необхідно докладати зусилля до зниження викидів забруднюючих речовин, що мають найбільшу кореляцію з рівнем захворюваності. Рекомендації щодо подальших організаційних та інформаційних заходів дано спеціально для досліджуваного міста.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.134

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100325 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського