РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000787367<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Pomberger B. M. 
New hypothesized musical instruments of the European Neolithic = Нові гіпотетичні музичні інструменти неоліту Європи / B. M. Pomberger, N. S. Kotova, P. Stadler // Археологія. - 2021. - № 3. - С. 28-35. - Бібліогр.: 35 назв. - англ.

Роботу присвячено знахідкам виробів, реконструйованих як глиняні дзвіночки. Артефакти знайдено на ранньонеолітичних поселеннях Брунн 3 у Нижній Австрії (культура лінійно-стрічкової кераміки, 5340 - 5265 рр. до н. е.) та Гелленхаза в Західній Угорщині (старчевська культура, 5800 - 5500 рр. до н. е.). Ці керамічні вироби мають пірамідальну форму, висоту близько 6,5 см і отвір у верхній частині. Автор розкопок Гелленхази вважає ці предмети тягарцями, однак в археологічних об'єктах їх зафіксовано разом із глиняними флейтами, що надає змогу запропонувати іншу інтерпретацію. Глиняні моделі дзвіночків, виготовлені за зразками з обох поселень, уможливили вивчення їх звучання. Воно було доволі глухим. Це, мабуть, і зумовило той факт, що вироби розбили й викинули. На поселеннях культури лінійно-стрічкової кераміки Брунн 2 та Брунн 3 досліджено будинки, де в ямах концентрувалися неординарні предмети: дзвіночки, флейти, статуетки, амулети, амфори, імпортний посуд. Усі статуетки було умисно розбито, очевидно, під час церемоній, які, ймовірно, були пов'язані зі спорудженням будинків. Такі обряди могли супроводжуватися споживанням напоїв із амфор, які у побуті практично не використовувалися, зважаючи на рідкість відповідних знахідок. Про музичний супровід церемоній свідчать і залишки флейт і дзвонів. Саме у будинках із незвичайними предметами й зосереджено уламки імпортних посудин, ідентичних кераміці з угорських неолітичних стоянок культури Старчево та угорського варіанта культури ранньої лінійно-стрічкової кераміки. Імовірно, для участі у певних церемоніях запрошували сусідні дружні групи населення, передовсім неолітичних мешканців Західної Угорщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(4)24-419 + Т491.9 + Щ315.3,2-3(4)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського