РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000787423<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Калюх Ю. І. 
Побудова адаптивних алгоритмів розв'язання багатохвильових задач / Ю. І. Калюх, О. Г. Лебідь // Кібернетика та систем. аналіз. - 2021. - 57, № 6. - С. 106-117. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Удосконалено числовий метод обчислення багатохвильових моделей (БХМ) для підвищення швидкодії та монотонізації (зменшення осциляцій числових розрахунків) розв'язання багатохвильових задач динаміки протяжних систем, таких як космічні зв'язки довжиною у десятки кілометрів, трубопроводи в повітрі та рідині, підводні буксирувані системи, ерліфти для видобутку мінералів з дна Світового океану протяжністю в 5 - 10 км тощо. Він базується на декомпозиції числового алгоритму за типами хвиль і швидкостями їхнього поширення. Показано, що в обчисленнях за рахунок різного ступеня квантування поздовжніх і поперечних хвиль можна домогтися подальшого збільшення швидкості обчислень у порівнянні з алгоритмом хвильової факторизації та з розв'язанням вихідної системи рівнянь. До того ж числово отримано, що діапазон стійкого обчислення не скорочується. У підсумку збільшення швидкості обчислень програми становить не менше 50 - 200 % залежно від потрібної точності та варіантів декомпозиції БХМ. Ця модифікація методу хвильової факторизації (МХФ) актуальна для розв'язання задач керування розподіленими системами, оперативного аналізу перехідних режимів руху тощо, де швидкодія обчислень є критично необхідною. Проведено порівняльне оцінювання точності МХФ, методу декомпозиції за типами хвиль і швидкостями їхнього поширення та вихідного алгоритму на прикладі числового розв'язання задачі про 3Б-еволюцію протяжної системи, якщо судно-буксирувальник рухається на циркуляції. Порівняльний аналіз розрахункових даних показав монотонізацію профілю числового розв'язання на базі факторизованих алгоритмів, їхню меншу чутливість до похибок у вихідних даних. Побудовано факторизовану за напрямками розповсюдження збурень і типами хвиль скінченнорізницеву схему зі змінними дисперсійно-дифузійними властивостями.


Індекс рубрикатора НБУВ: В312в641

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського