РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000788046<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Царенко П. М. 
Вплив культуральної рідини Interfillum terricola (J. B. Petersen) Mikhailyuk et al. (Charophyta) на алелопатичні, мікробіологічні, агрофізичні та агрохімічні властивості грунту / П. М. Царенко, Н. В. Заіменко, Н. П. Дідик, Н. Е. Елланська, Н. А. Павлюченко, Б. О. Іваницька, О. П. Юношева, Е. М. Демченко // Альгологія. - 2021. - 31, № 4. - С. 320-336. - Бібліогр.: 332 назв. - укp.

Досліджено вплив культуральної рідини харафітової водорості Interfillum terricola на алелопатичні, мікробіологічні, агрофізичні та агрохімічні властивості грунту в модельних вегетаційних дослідах. Алелопатичний режим грунту оцінювали з використаням методів біологічних проб для водорозчинних сполук і прямого біотестування, а також за показниками життєвого стану рослин-фітометрів пшениці озимої (Triticum aestivum L., сорт "Смуглянка") і кукурудзи кормової (Zea mays L., сорт "Кадр 267 MB"), насіння яких висівали одразу після внесення культуральної рідини. Кількість пророслого насіння реєстрували з 3-ї по 8-му добу після посіву. Життєвий стан рослин-фітометрів оцінювали наприкінці експериментів за морфометричними показниками росту (площа поверхні листків, біомаса сухої речовини надземних частин і коренів) та вмісту фотосинтетичних пігментів у листках. По закінченні досліду відбирали зразки грунту для визначення цитостатичної дії водорозчинних сполук, мікробіологічного й біохімічного аналізів. Фенольні сполуки виділяли з грунту за методом іонного обміну (десорбції) за допомогою іонообмінника КУ-2-8 (Н<^>+). Паралельно визначали електропровідність, окисно-відновний потенціал, pH та вміст біогенних елементів у грунті. Встановлено стимулювальний ефект культуральної рідини на проростання насіння, ріст та розвиток асиміляційних органів рослин пшениці та кукурудзи. Розмір ефекту не залежав від концентрації, що характерно для сигнальних алелопатично активних речовин. Алелопатична та цитостатична активність грунту знижувалася з використанням культуральної рідини I. terricola. Внесення культуральної рідини суттєво впливало на чисельність мікроорганізмів різних еколого-трофічних груп. Найменша чисельність мікроорганізмів спостерігалася за мінімальної норми внесення мікроводорослі, а її збільшення сприяло зростанню чисельності майже всіх досліджених груп мікроорганізмів, показників трансформації та мінералізації органічної лечовини. Під впливом культуральної рідини вміст фенольних сполук у грунті знижувався у 1,1 - 1,6 разу, особливо за норми 10 мл. Оброблений культуральною рідиною грунт мав вищі показники трансформації та мінералізації органічної речовини, ніж необроблений. Концентрація фенольних сполук у грунті знижувалася, очевидно, за рахунок активізації мікробіоти й посилення внаслідок цього процесів деструкції. Зафіксовано підвищення електропровідності грунту за внесення інокуляту мікроводоростей, що може свідчити про виіділення в субстрат іонів металів. Підтвердженням тому є збільшення вмісту Ca і Mg.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.2*801.36

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14395 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського