РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000788397<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Трофимчук О. М. 
Геохімічні характеристики грунтових утворень районів захоронення побутових відходів за результатами екологічних досліджень / О. М. Трофимчук, І. В. Кураєва, О. Т. Азімов, С. П. Кармазиненко, К. С. Злобіна // Екол. безпека та природокористування : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 35. - С. 5-21. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Викладено результати аналітичного узагальнення матеріалів новітніх попередніх етапів досліджень геохімічних особливостей проб грунтових відкладів по території Київського полігона N 5 захоронення і твердих побутових відходів (ТПВ) тау прилеглих до неї районах. Встановлено суттєве забруднення грунтового шару важкими металами (ВМ), передусім у межах полігона. Виявлено також негативний його вплив на вміст цих полютантів у грунтах буферної, прилеглої до полігона зони, що, імовірно, зазнає впливу північно-східної, північної та північно-західної його частин. Це стало наслідком 34-річного функціонування об'єкта захоронення ТВП, протягом якого мали місце порушення в його експлуатації. Вони були зумовлені недотриманням технології пересипки складованих відходів ізоляційним шаром земчі, нерегулярною роботою установки з переробки фільтрату, перевищенням потужностей тощо. Отож грунти в межах полігона і навіть у буферній до нього зоні зазнали забруднення різноманітними токсичними речовинами, зокрема, ВМ. Зокрема, для грунтових утворень полігона визначено максимальне перевищення фонового вмісту міді, свинцю, цинку, нікелю та олова у десятки разів, у той же час поза його контуром - у 2 - 3 рази. Зафіксовано негативні зміни фізико-хімічних властивостей грунтів гумусового горизонту за порівняння відповідних показників за зразками, відібраними у прилеглих до полігона районах і безпосередньо на його території. Коефіцієнт буферності грунтів цього горизонту (Кб) майже вдвічі менший на техногенно забруднених землях об'єкта захоронення ТВП, ніж на відносно фонових ділянках, для яких одержано значення Кб = 55. Вміст рухомих форм ВМ у грунтових утвореннях полігона N 5 у порівнянні з фоновими значеннями зростає удвічі для міді та цинку, а для свинцю - у 8 разів. Саме вміст рухомих форм здійснює вплив на міграцію ВМ у трофічному ланцюгу "грунт - розчин - біота".


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.3 + Н931.103

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73553 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського