РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000789727<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Лазарева М. 
Гіпотеза Геї в контексті глобальних викликів сучасності : (огляд) / М. Лазарева // Humanitarian Vision. - 2021. - 7, № 1. - С. 39-45. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Глибинний розрив зв'язку людини з природою, кризові ситуації та катаклізми, самотність, усвідомлення крихкості власного буття, з якими індивід стикається у своїй буденності, актуалізують переосмислення місця людини у світі. Відтак, чималої популярності сьогодні набуває трактування нашої планети як універсальної живої системи, яка підтримує баланс і самостійно регулює процеси, покликані забезпечити найоптимальніші умови існування для всіх видів. Розглянуто можливість переходу від споживацько-хижацького до гармонійно-цілісного ставлення людини до природи. Використано порівняльно-критичний метод, за допомогою якого зіставляються різноманітні тлумачення гіпотези Геї і тих процесів, які відбуваються на нашій планеті: організмічне, механістичне, екзистенціальне та грунтоване на "відкритій раціональності". Звернено увагу на один із найсуперечливіших аспектів гіпотези Геї, згідно з якої Земля - це не тільки біофізична сутність, а й психічна. Відтак проаналізовано позицію панпсихізму з метою з'ясування її реалістичності. У сфері масової культурної індустрії втілюються екологічно орієнтовані ідеї й теорії, спрямовані на трактування планети як живого організму. Розглянуто результати наукових досліджень, які доводять наявність свідомості та здатності комунікувати в живих організмів (і не лише людських). У цьому контексті проаналізовано дослідження, згідно з якими людина не може бути визнана абсолютно індивідуальною, зацикленою на собі системою. Окреслено аргументи на користь визначення людини як голобіонту - системи різноманітних організмів, які постійно взаємодіють між собою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж101312 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського