РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000789735<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гудзенко Т. В. 
Мікробіологічна і санітарно-хімічна характеристика стічних вод фармацевтичного підприємства / Т. В. Гудзенко, О. Г. Горшкова, О. В. Волювач, Т. В. Бурлака, І. П. Метеліцина // Мікробіологія і біотехнологія. - 2021. - № 2. - С. 40-53. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Мета роботи - оцінка стічних вод (СВ) фармацевтичного підприємства (ФП) за санітарно-мікробіологічними та хімічними показниками для визначення методу очистки та ремедіації їх від полютантів і патогенів. У ході санітарно-бактеріологічних дослідженнях для визначення загального мікробного числа (ЗМЧ), патогенних бактерій використано класичні мікробіологічні методи. Визначення концентрації амонію, нітриту та нітрату в пробах СВ ФП проведено спектрофотометрично з використанням хімічної реакції іонів на реактив Несслера, реактив Грісса та фенолсульфідокислоти. Вміст іонів важких металів (ВМ) визначено методом електротермічної атомно-абсорбційної спектрофотометрії (ААС) із використанням приладу "Сатурн-2", фотометричним методом із використанням 4-аміноантипірину - фенол, екстракційно-фотометричним методом - поверхнево-активні речовини (ПАР), методом інфрачервоної спектрометрії - нафтові вуглеводні. Експериментально підтверджено, що ЗМЧ у пробах СВ ФП незначно перевищувало нормативний показник. Індекс бактерій групи кишкової палички та індекс E. сoli були у межах норми. У СВ ФП виявлено патогенні бактерії Salmonella moscow і Klebsiella pneumoniae. Про забрудненість фармстоку можна судити і за перевищеною у 8,5 разу у порівнянні з гранично допустимою концентрацією (ГДК) у них іонів амонію. Результати хімічного аналізу проб СВ ФП свідчать про багатокомпонентність їх складу. З іонів ВМ було зафіксовано переважно іони цинку, міді, свинцю, хрому шестивалентного та кадмію. За виключенням іонів кадмію, концентрація іонів ВМ у 1,4 - 7,2 разу перевищувала норму ГДК. У фармстоках переважали аніонні ПАР - їх концентрація складала 8,2 +- 0,7 мг/дм<^>3. Рівень фенольного та нафтового забруднення стічних вод був у порівнянні з вмістом у них аніонних ПАР мінімальним, що могло бути викликано діяльністю аборигенних штамів бактерій-деструкторів, що володіють високою фенолокиснювальною здатністю. Встановлено, що результати санітарно-мікробіологічного та хімічного аналізу СВ ФП свідчать про їх багатокомпонентність та екологічну небезпечність - у них присутні патогенні бактерії S. moscow і K. pneumoniae і полютанти різної природи: іони ВМ Cu(II), Сr (VI) і Pb (II) у концентрації 36,0 +- 1,4 мкг/дм<^>3 , 3,0 +- 0,4 мкг/дм<^>3 і 14,0 +- 0,7 мкг/дм<^>3 відповідно, та органічні забруднювачі - фенол, нафтопродукти та аніонні ПАР у концентрації 0,003 +- 0,0006 мг/дм<^>3 , 0,81 +- 0,05 мг/дм<^>3 і 8,2 +- 0,7 мг/дм<^>3 відповідно. Рекомендуємо проводити комплексну очистку СВ ФП від фенолу, іонів ВМ [Cu (II), Сr (VI), Zn (II)], нафтопродуктів, аніонних ПАР і патогенів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л660.94

Шифр НБУВ: Ж25976 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського