РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000790156<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колупаєв Ю. Є. 
Саліцилова кислота: синтез і стрес-протекторні ефекти у рослин : (огляд) / Ю. Є. Колупаєв, Т. О. Ястреб, М. А. Шкляревський, Ю. В. Карпець, А. І. Дяченко // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2021. - Вип. 2. - С. 6-22. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Саліцилова кислота (СК) нині розглядається як один з ключових гормонів, задіяних у регуляції багатьох фізіологічних програм і процесів у рослин, насамперед в адаптації до дії біотичних і абіотичних стресорів. СК синтезується у рослин фенілпропаноїдним та ізохоризматним шляхами. Перший шлях починається з перетворення фенілаланіну на транс-коричну кислоту, яка може перетворюватися на два різні метаболіти: ортокумарову кислоту і бензальдегід. Обидва метаболіти у кінцевому підсумку перетворюються на СК. В ізохоризматному шляху хоризмат, що утворюється з шикимової кислоти, ізмеризується в ізохоризмат, останній перетворюється на СК. Показані ефекти активації шляхів синтезу СК та її накопичення у рослин у відповідь на дію стресорів різної природи: екстремальних температур, зневоднення, засолення, важких металів тощо. Обробка рослин екзогенною СК в оптимальних концентраціяхспричиняє підвищення їх стійкості до абіотичних стресорів різної природи. Ключовими захисними реакціями, що можуть бути індуковані саліциловою кислотою, є посилення експресії генів і підвищення активності антиоксидантних ферментів, зростання вмісту низькомолекулярних антиоксидантів, а також мультифункціональних протекторних сполук, зокрема, проліну і цукрів. Також під впливом СК зафіксована активація синтезу ряду білків теплового шоку, дегідринів, альтернативної оксидази. На рівні цілого рослинного організму важливою реакцією є індукування СК закривання продихів. Незважаючи на багату феноменологію ефектів СК, її функціональна взаємодія з іншими сигнальними посередниками і стресовими фітогормонами при формуванні адаптивних реакцій рослин залишається недостатньо вивченою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*334.232

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського