РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000790168<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Твердохліб О. В. 
Особливості будови колоса пшениць однозернянок / О. В. Твердохліб, Р. Л. Богуславський, Ю. О. Бондаренко, Р. В. Рожков, Д. С. Марюха, Н. П. Турчинова // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2021. - Вип. 3. - С. 71-81. - Бібліогр.: 77 назв. - укp.

Порівнюється будова колоска і колоса в цілому диплоїдних пшениць дикого плівчастого виду Triticum boeoticum Boiss., плівчастого культурного виду T. monococcum L., та голозерного мутантного виду T. sinskajae A. Filat.et Kurk. Суцвіття пшениці представлене складним колосом, який складається з головної осі і колосків. Кожна з цих структур розвивається з певного типу спеціалізованих меристем. У пшениці після переходу від вегетативної до репродуктивної фази апікальна меристема пагона перетворюється на меристему суцвіття. Флоральна меристема ініціює вторинні аксіальні меристеми, які ініціюють колоскові меристеми. У подальшому колоскові меристеми ініціюють квіткові меристеми, які утворюють квітки. Колосок має від однієї до кількох квіток, залежно від виду. Кожна квітка дає початок лише одній зернівці, а загальна кількість фертильних квіток суцвіття визначає потенційне число зернин. Диплоїдні пшениці в середній частині колоса мають різну кількість фертильних квіток. Види T. monococcum та T. boeoticum з верхньої та нижньої сторони колоса мають по одній зернівці, тоді як у T. sinskajae у нижній та верхній частині колоса зернівок немає. Свідомий добір упродовж століть призвів до втрати третьої квітки у колоску T. monococcum за рахунок збільшення розміру зернівок. Таким чином, культурні однозернянки мають лише дві зернівки. За результатами досліджень, за сприятливих умов диплоїдні пшениці можуть мати від трьох до одного зерна в середній частині колоса залежно від виду. В селекційних програмах доцільно використовувати диплоїдні види пшениць, враховуючи особливості будови їх колоса. T. boeoticum доречно використовувати для збільшення зернівок у колосі. Але основний недолік - ламкість колоскового стрижня, можна подолати перенесенням генів міцності колосового стрижня від T. monococcum. Голозерність однозернянкам можна надати, використовуючи у селекційних програмах голозерний мутантний вид T. sinskajae, у якого наявний ген м'якої луски sog (2AmS)(soft glume).


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-264.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського