РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000790767<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Рогоза В. С. 
Метод прогнозу короткотривалих часових рядів з використанням функцій чутливості / В. С. Рогоза, Г. В. Іщенко // Електрон. моделювання. - 2022. - 44, № 1. - С. 29-42. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Досліджено задачу прогнозування часових рядів в умовах малої кількості експериментальних даних, які подано у формі вибірок, що містять величини параметрів об'єкта досліджень. Для створення прогнозуючих математичних моделей запропоновано використати поліноми Колмогорова-Габора другого порядку, коефіцієнти яких обчислюються за певними правилами на підставі експериментальних даних (етап обчислення коефіцієнтів можна інтерпретувати як навчання моделей). Невелика кількість експериментальних даних не дає можливості встановлювати статистичні характеристики змін величин параметрів об'єкта. В цих умовах класичні методи прогнозування стають непридатними, а питання достовірності та точності створюваних математичних моделей набуває принципово важливого значення. Запропоновано підхід до побудови математичних прогнозуючих моделей, оснований на принципах ідентифікації систем, тобто об'єкт досліджень розглядається як "чорна скринька", експериментальні дані - як вхідні параметри, а параметри, що прогнозуються, - як вихідні параметри умовного багатополюсника. Для прогнозу величини кожного параметру об'єкта в майбутні моменти часу створено кілька альтернативних математичних моделей, названих частковими моделями прогнозу. Для підвищення достовірності прогнозу серед альтернативних моделей відібрано ті моделі, які задовольняють певним умовам достовірності, а саме: моделі, які з достатньою для практики точністю відтворюють закономірності змін величин параметрів в найближчі майбутні моменти часу; прогнозовані велечини параметрів мають знаходитися в межах інтервалу дійсних чисел [0, 1]; моделі, основані на порівнянні чутливостей прогнозованих параметрів до змін величин експериментальних даних; остаточний результат прогнозу обчислюється як середня арифметична величина від величин, прогнозованими цими моделями. Наведено приклад, який дозволяє краще оцінити особливості запропонованого методу.


Індекс рубрикатора НБУВ: В172.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14163 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського