РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000791990<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шелюк Ю. С. 
Фітопланктон різнотипних водних екосистем Полісся : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.17 / Ю. С. Шелюк; Національна академія наук України, Інститут гідробіології. - Київ, 2020. - 35 c. - укp.

Уперше проведено порівняльний флористичний аналіз водоростевого планктону різнотипних водних екосистем басейнів головних річок Українського Полісся - Прип'яті та Тетерева. Загалом ідентифіковано 812 видів (877 внутрішньовидових таксонів із номенклатурним типом виду включно), що належать до 15-ти класів, 43-ох порядків, 99-ти родин і 261-го роду. Визначено основні абіотичні параметри, що зумовлюють зміни структурно-функціональних показників фітопланктону досліджуваних водних екосистем. Уперше встановлено закономірності процесу первинного продукування, який створює енергетичну основу розвитку і функціонування водних екосистем Полісся з різним ступенем антропогенного навантаження. Показано, що у водних екосистемах високого рівня трофії відбувається зміщення максимумів біомаси та первинної продукції від весни-літа до кінця літа - початку осені, що обумовлено змінами за останні десятиріччя температури води і подовженням вегетаційного сезону. З'ясовано, що високий рівень первинного продукування водоростевих угруповань із домінуванням зелених, діатомових, а також синьозелених та евгленових водоростей у штучних водоймах, які утворилися на місці затоплених кар'єрів, є важливим механізмом сукцесії автотрофної ланки, що зумовлює формування водних екосистем нового типу. Вперше експериментально підтверджено, що продукційні процеси в досліджуваних водних екосистемах Полісся виконують середовищеутворюючу роль, змінюючи їх світловий і газовий режими та зміщуючи pH у лужний бік. Оцінено формування потоків енергії у них. Доведено, що підтримання позитивної направленості балансу органічної речовини відносно неглибоких річок і водосховищ зумовлене інтенсивним прогрівом їх мілководь і великою оптичною глибиною цих водних об'єктів. Зазначено, що в кар'єрах та озерах важливим чинником, який визначає позитивний баланс органічної речовини, є високий вміст біогенних елементів, зокрема загального азоту. Вперше зроблено оцінку сукцесійного стану різнотипних водних екосистем за співвідношенням продукційно-деструкційних процесів. Показано, що в лентичних водних екосистемах переважають "молодші" сукцесійні стани у порівнянні з лотичними. Запропоновано трофічну класифікацію вод Полісся, яка базується на продукційних і деструкційних характеристиках фітопланктону, а також абіотичних показниках вод.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА446210 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського