РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000793405<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скороходов М. Ю. 
Особливості довговічності при зберіганні насіння малопоширених форм пшениці : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / М. Ю. Скороходов; Національна академія аграрних наук України, Інститут рослинництва імені В. Я. Юр'єва. - Харків, 2020. - 22 c. - укp.

Визначено закономірності довговічності насіння малопоширених видів пшениці при зберіганні. У модельних дослідах з прискореним старінням двома методами за чотирьох режимів та проморожуванням насіння малопоширених видів і форм пшениці встановлено, що у плівчастих видів пшениці видалення лусок подовжує довговічність насіння. Насіння генетично близьких голозерних видів є більш довговічним, ніж насіння плівчастих видів з не видаленими лусками. Зазначено, що рівні вологості насіння 5 % і 6 % виявились більш оптимальними для тривалого зберігання насіння пшениці, ніж 7 %. Вихідний рівень антиоксидантної активності (АА) насіння позитивно корелює з цим показником після прискореного старіння (r = 0,82-N0,96). Більш високий вихідний рівень АА протидіє змінам схожості та розмірів проростків з насіння під дією прискореного старіння, отже зумовлює більш високий фізіологічний гомеостаз насіння зразків пшениці. Проморожування насіння за - 20°С суттєво не впливає на енергію проростання та схожість насіння, позбавленого лусок, за умови його високої схожості. У випадку значно знижених енергії проростання та схожості проморожування діє як стимулятор цих показників. Разом з цим, проморожування суттєво негативно впливає на обидва показники невимолочених зернівок. Позитивна кореляція АА насіння у контролі зі схожістю насіння (г = 0,82) та довжиною первинного листка (г = 0,57) у варіанті проморожування дозволяє певним чином прогнозувати стан насіння після проморожування за вихідним рівнем АА. За результатами модельних дослідів не виявлено однозначної залежності довговічності насіння пшениці м'якої від наявності фіолетового забарвлення (purple) та високого вмісту амілопектинового крохмалю (waxy).


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-38

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА446816 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського