РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796501<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Litvinov V. A. 
Sputtering of oxides from LaNi5 surface = Розпилення оксидів з поверхні LaNi5 / V. A. Litvinov, I. I. Okseniuk, D. I. Shevchenko, V. V. Bobkov // East Europ. J. of Physics. - 2021. - № 3. - С. 30-36. - Бібліогр.: 23 назв. - англ.

Методом вторинної іонної мас-спектрометрії (ВІМС) проведено дослідження змін хімічного складу поверхневих моношарів інтерметалевого сплаву LaNi5 у процесі взаємодії з киснем. Досліджувані зразки є таблетками, спресованими з дрібнозернистого сплаву LaNi5. Як первинні іони використовувалися іони Ar<^>+ з енергією 10 - 18 кеВ. Щільність струму первинного пучка становила 9 - 17 мкА-см<^>-2, що відповідає динамічному режиму ВІМС. Інтенсивності емісій вторинних іонів вимірювалися у динамічному діапазоні не менше 6 порядків. Перед вимірами зразки відпалювали у залишковому вакуумі за температури ~ 1000 К. Після відпалу проводилась очистка поверхні пучком первинних іонів до повної стабілізації складу мас-спектра та інтенсивності емісій вторинних іонів. Склад газової фази контролювався за допомогою газового мас-спектрометра. Проведені дослідження показали, що в результаті впливу кисню, на поверхні та в приповерхневій області LaNi5 утворюється комплексна хімічна структура, яка включає кисень, лантан і нікель. Кисень, у такій структурі утворює міцні хімічні зв'язки з обома компонентами сплаву. Про це свідчить наявність в мас-спектрах великого набору кисневмісних емісій позитивних і негативних вторинних іонів із лантаном, із нікелем, а також кисневмісних кластерних лантан-нікелевих вторинних іонів. Оксидні сполуки, що утворюються, мають об'ємну структуру та займають десятки моношарів. У такої об'ємної оксидної структури зовнішні моношари характеризуються найбільшим відношенням кількості атомів кисню до кількості атомів матриці. У разі переходу до нижчого моношару це відношення зменшується. Цей процес відбувається рівномірно, без будь-яких фазових трансформацій. Спостережувані вторинні іони є продуктами розпилення оксидних сполук і не є продуктом асоціації розпилених фрагментів поверхні з киснем газової фази на етапі відльоту. Вони характеризують хімічний склад поверхневої та приповерхневої області сплаву у разі його взаємодії з киснем.


Індекс рубрикатора НБУВ: К202.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43925 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського