РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796820<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Eremenko A. M. 
Peculiarities of synthesis and bactericidal properties of nanosilver in colloidal solutions, SiO2 films and in the textile structure: a review = Особливості синтезу та бактерицидні властивості наносрібла в колоїдних розчинах, плівках SiO2 та в структурі текстилю: огляд / A. M. Eremenko, I. S. Petryk, Y. P. Mukha, N. V. Vityuk, N. P. Smirnova, A. V. Rudenko // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2021. - 12, № 4. - С. 326-343. - Бібліогр.: 84 назв. - англ.

Мета роботи - порівняльний аналіз біоцидної ефективності наночастинок (НЧ) Ag у колоїдному стані, структурі плівок і дисперсій SiO2 і в складі текстильних тканин, залежно від методу синтезу, на базі літературних даних і власних досліджень. Хімічне відновлення срібла (борогідридами, воднем, гідразином тощо) надає можливість регулювати та контролювати розмір і форму НЧ. Форма НП є переважно сферичною, що підтверджується наявністю смуги поверхневого плазмонного резонансу в спектрах поглинання та електронно-мікроскопічними дослідженнями. Для запобігання агрегації НЧ, отриманих методом хімічного відновлення в розчині, встановлено оптимальне співвідношення двох стабілізаторів на основі ПАР і полімера полівінілпіролідон + додецилсульфат натрію як бінарний стабілізатор Ag НЧ за їх мінімальної концентрації, та NaBH4 як відновника, з бактерицидною активністю 99 % і стабільністю НЧ понад 3-х років. Хімічне відновлення іонів срібла здійснено також амінокислотою триптофан (Trp), яка виконує подвійну функцію - біосумісний відновник і стабілізатор НЧ срібла, у разі збереження їхньої форми, розміру та високої стабільності. Ефективні методи фотохімічного синтезу НЧ Ag розроблено різними способами: шляхом УФ-опромінення іонів Ag<^>+ у розчині за присутності твердого фотосенсибілізатора SiO2 з адсорбованим бензофеноном (SiO2/BPh); шляхом УФ-опромінення іонів Ag<^>+ у розчині за присутності Trp; на поверхні кремнезему у процесі золь-гель синтезу плівок Ag<^>+/SiO2 шляхом опромінення адсорбованих іонів Ag<^>+ на плівці SiO2 у розчині BPh. Показано, що у процесі адсорбції НЧ Ag на поверхні високодисперсного SiO2 логарифм ступеня відновлення мікроорганізмів зменшується, а час їхньої дезактивації збільшується. Розроблено дешевий і зручний спосіб модифікації бавовняного текстилю за допомогою НЧ Ag шляхом м'якої термічної обробки зразків бавовни, просоченої іонами срібла, з високою (90 - 95 %) ефективністю знищення бактерій E. coli, K. pneumoniae, E. aerogenes, P. vulgaris, S. aureus, C. albicans та ін., із збереженням біоцидної активності після 5 циклів прання. Вивчено динаміку вимивання (десорбції) іонів срібла з поверхні НЧ у структурі текстилю у разі їхнього контакту з водою протягом 72 год. і вивчено кількість необоротно зв'язаних частинок. Електричний опір тканини є пропорційним кількості НЧ, тобто НЧ у структурі знаходяться в різному ступені зв'язування, певна їх частина адсорбується необоротно, зберігаючи бактерицидні властивості після багаторазових контактів із водою. На підставі аналізу літератури показано, що екологічно безпечний "зелений синтез" є перспективним способом отримання НЧ срібла з вираженою бактерицидною ефективністю, який стає все більш поширеним завдяки великому ресурсу дешевої рослинної сировини.


Індекс рубрикатора НБУВ: К234.206 + М310.507-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського