РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796825<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Lavrynenko O. M. 
Morphology, phase and chemical composition of the nanostructures formed in the systems containing lanthanum, cerium, and silver = Морфологія, фазовий і хімічний склад наноструктур, утворених у системах, які містять лантан, церій і срібло / O. M. Lavrynenko, O. Yu. Pavlenko, M. N. Zahornyi, S. F. Korichev // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2021. - 12, № 4. - С. 382-392. - Бібліогр.: 27 назв. - англ.

Методами рентгенофазового та термогравіметричного аналізу, сканувальної електронної мікроскопії та енергодисперсійної спектроскопії проведено дослідження продуктів фазоутворення у процесі осадження солей лантану та церію за присутності нітрату срібла та допоміжних речовин осадників, зародкоутворювачів і регуляторів гідролізу. Термогравіметричний аналіз свідчить про те, що процес дегідроксилювання кристалічної гратки La(OH)3 закінчується за температури ~ 300 <^>oC, а вірогідна деструкція сульфатів відбувається за температури ~ 340 <^>oC. Фазова взаємодія оксиду лантану (III) із сріблом закінчується за T ~ 400 <^>oC. На кривій ДТГ спостерігається 2 рефлекси втрати маси, які характеризують руйнування структури гідроксидів лантану та срібла (250 <^>oC) і видалення сульфатів (~ 340 <^>oC), відповідно. Згідно з даними ТГ, сумарна втрата маси становить 21,6 %. Для церієвмісної системи простежується єдиний ендотермічний ефект дегідроксилювання гідроксиду церію за T = 250 <^>oC і його перетворення на фазу діоксиду церію. Руйнування нітратів (аніонна складова розчину) відбувається за температури 400 <^>oC. Втрата маси простежується за T = 150 <^>oC і становить 53,9 %. Таким чином, на підставі даних ТГ-ДТА встановлено, що утворення частинок композитів на основі оксидів лантану і церію, модифікованих сріблом, закінчується за температури 400 <^>oC. Згідно з даними РФА, на вихідному етапі в системі триває формування гідроксидів церію та лантану, а при ліофілізації осаду (Т = 160 <^>oC) часткове дегідроксилювання кристалічної гратки гідроксидів з утворенням оксидів тригонального La2O3 і Ce2O3. Установлено, що наявність в розчині катіонів срібла може впливати на фазовий склад ліофілізованих структур і сприяти утворенню фази CeO2. Показано, що введення в систему хлориду гідроксиламіну може не тільки ініціювати відновлення срібла на поверхні оксиду лантану, але також частково відновлювати його до фази LaO. Температурна обробка зразків (T = 400 <^>oC) сприяє гомогенізації складу осадів: формування 30 нм частинок діоксиду церію з рівномірно розподіленими на його поверхні кластерами срібла, та лусочока тригонального оксиду лантану з наночастинками срібла як другої фази. В трикомпонентних системах утворюються дві модифікації оксидів лантану (тригонального та кубічного), діоксид церію та металічне срібло. Встановлено, що в осадах наявні головні елементи - La, Ce, O, Ag і домішні - S або Cl, як аніонна складова вихідних розчинів. До складу вихідної суспензії входять також слідові кількості N і K. Показано, що морфологія зразків представлена гексагональними структурами гідроксиду лантану та тригональними - його оксиду, сферичними та псевдокубічними частинками діоксиду церію та оксиду лантану, сферичними кластерами срібла.


Індекс рубрикатора НБУВ: Г534.511

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського