РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796887<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Воротинцева Л. І. 
Агрогенні зміни властивостей темно-каштанового цілинного та орного грунту за різного використання та зрошення / Л. І. Воротинцева, В. І. Ніколюк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2021. - Вип. 91. - С. 12-21. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Здійснено компаративний аналіз екосистемної значущості характеристик грунту, трансформованих в результаті зміни умов використання. На трьох моніторингових стаціонарних майданчиках у Чаплинському районі Херсонської області досліджено властивості темно-каштанового грунту (Haplic Kastanozem) на цілині (заповідник "Асканія-Нова") та за більше ста років використання у сільськогосподарському виробництві без зрошення і за 50-річного зрошення водою із Каховського магістрального каналу. Констатовано зміни сольового режиму грунту та складу обмінних катіонів. За зрошення відбулося підвищення загального вмісту водорозчинних солей до 0,14 - 0,21 % (токсичних солей - до 0,06 - 0,15 %), зміна складу солей, їх міграція та акумуляція у нижніх шарах грунту. Під дією зрошення прісною водою у темно-каштановому грунті відбувався процес розсолонцювання. Залучення цілинного грунту до сільськогосподарського використання призвело до зменшення загального вмісту гумусу та трансформації його групового складу - зниження вмісту гумінових кислот (ГК) і підвищення вмісту фульвокислот (ФК), а відношення Сгк/Сфк у шарі 0 - 10 см змінилося від 2,6 (у цілинному грунті) до 1,6 - у зрошуваному. Розорювання та сільськогосподарське використання темно-каштанового грунту призвело до зміни стану мікробного ценозу: зросла чисельність мікроорганізмів, що засвоюють мінеральний та органічний азот, актиноміцетів, оліготрофів та евтрофів. За зрошення ступінь трансформації мікробного ценозу посилюється. Показник біологічної деградації зрошуваного темно-каштанового грунту становив 4 %, що відповідає слабкому рівню деградації. Запропоновано набір із 10 показників якості досліджуваного грунту для розрахунку рівня надання ним екосистемних послуг (постачальної та підтримувальної). Представлено алгоритм і результати розрахунків. Грунт на всіх контрольованих майданчиках Маркеєвського стаціонару характеризується високим рівнем надання екосистемних послуг: 8,3 бала на цілині; 7,2 - на ріллі без зрошення і 7,5 - за зрошення.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.18 + П062

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського