РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796890<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Погромська Я. А. 
Вміст обмінного калію залежно від обробітку грунту та метеорологічних факторів / Я. А. Погромська // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2021. - Вип. 91. - С. 41-48. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Робота є продовженням серії публікацій результатів дослідження поведінки поживних речовин у системі "грунт-рослина" на тлі глобальних та регіональних кліматичних змін з огляду на можливість мінімізації обробітку грунту. В умовах стаціонарного польового досліду на чорноземі звичайному (Calcic Chernozem) у Донецькому регіоні впродовж п'яти років (1994 - 1998) провели моніторинг вмісту обмінного калію в орному шарі грунту під просапною культурою кукурудзою в межах зерно-просапної сівозміни на варіантах відвального та безвідвального обробітків грунту за однакової системи мінерального удобрення. Одночасно реєстрували динаміку кількості опадів та температури повітря і грунту. За результатами досліджень виявлено стійкий ефект впливу на рівень калійного живлення рослин метеорологічних факторів та загальну тенденцію до зниження, за відмови від оранки, середнього рівня вмісту у грунті обмінного калію під рослинами кукурудзи в межах орного шару, головним чином за рахунок шарів 10 - 20 см і 20 - 30 см. Показано, що для відвального обробітку оптимум зволоженості попереднього року характеризується ГТК 1,0, а для безвідвального - 1,25. За передування дуже сухого (ГТК << 0,5) або надмірно зволоженого (ГТК >> 1,5) року безвідвальний обробіток може бути більш сприятливим щодо рухомості калію. Але у межах ГТК 0,5 - 1,5 більш прийнятною є оранка. Визначено, що відмова від обертання скиби призводить до послаблення залежності рухомості калію у грунті шару 0 - 30 см від температурних показників, захищаючи від температурної фіксації калію, та сприяє посиленню впливовості зволожувального режиму травня. Але суха й прохолодна осінь стає ймовірною причиною зниження рухомості калію за відмови від обертання скиби. Всі висновки підтверджено результатами кореляційного, регресійного та дисперсійного аналізу ANOVA.


Індекс рубрикатора НБУВ: П143 + П032.341.6 + П212.2-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського