РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796893<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Водяк Я. М. 
Вплив енергетичних культур на якість екосистемних послуг чорнозему опідзоленого важкосуглинкового / Я. М. Водяк // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2021. - Вип. 91. - С. 64-71. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Представлено результати досліджень щодо впливу енергетичних культур на якість таких екосистемних послуг чорнозему опідзоленого (Luvic Chernic Phaozem) важкосуглинкового, як постачання, регулювання та підтримання екосистем. Спостереження вели протягом 2019 - 2020 рр. у досліді на території Державного підприємства ДГ "Граківське", сел. Новий Коротич у Харківській області України. Енергетичні багаторічні культури, вирощувані у досліді: Міскантус гігантський (Miscanthus Giganteus) (посадки 2016 (I) і 2019 (II) років); Сіда багаторічна (Sida hermophrodita) (2018 р.); Сильфій пронизанолистий (Silphium perfoliatum L.) (2018 р.). Контрольовані показники: вміст органічного вуглецю в грунті; рН; чисельність мікроартропод у грунті; довжина стебла рослин. Виявлено, що у верхніх шарах грунту під рослинами енергетичних культур, а особливо у прикореневій зоні сильфію, відбувається підвищення вмісту органічного вуглецю. За рахунок кореневих виділень культур також, спостерігається невелике зниження рН. Позитивний вплив рослин спостерігається, також і на чисельності грунтових безхребетних - мікроартропод, а саме, колембол та орибатид. Їх кількість збільшується, що свідчить про утворення сприятливих для цих живих істот умов у прикореневій зоні всіх енергетичних культур. Наприклад, у травні 2019 року під міскантусом чотирирічним їх стало майже утричі більше (6120 екз./м<^>2), під однорічним - 4860, під сильфієм - 5040, а під сідою 4320 екз./м<^>2, порівняно з контрольною ділянкою без рослин (2700 екз./м<^>2). Відмічено позитивні зміни й щодо оструктурення грунту, під впливом вирощування міскантусу гігантського, особливо у верхньому шарі. Коефіцієнт структурності на варіантах зріс від 1,39 на контролі, до 2,26 у шарі 0 - 20 під міскантусом. Вимірювання висоти стебел, показало, що всі обрані культури здатні нормально функціонувати незважаючи на зменшення опадів та підвищення температур в останні роки. Рослини не пригнічуються у посушливих умовах і з часом тільки збільшують об'єми біомаси. Таким чином, на плантаціях з енергетичними культурами покращуються послуги постачання - отримання енергетичної сировини, регулювання - поліпшення якості грунту і підтримання екосистем - депонування органічного вуглецю.


Індекс рубрикатора НБУВ: П219-280.3 + П034.17 + П032.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського