РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000797744<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Овчаренко Н. І. 
Смислотвірна парадигма термінів освітньої галузі / Н. І. Овчаренко // Теорет. й приклад. проблеми сучас. філології : зб. наук. пр.. - 2021. - Вип. 12. - С. 145-151. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Проаналізовано складові смислової парадигми термінів освітньої галузі. Дослідження здійснене на основі порівняння загальновживаних слів і термінів, оскільки обидва різновиди лексичних одиниць здатні передавати загальні і специфічні ознаки об'єктів. Зіставлення показало, що особливістю семантики термінів є наявність у їхній смисловій структурі термінологічного значення, яке реалізується у фаховому контексті. Зазначається, що інформація, закодована в терміні, є наслідком логічного осмислення й узагальнення ознак однорідних предметів, а сам термін - номінація будь-якого предмета з ряду названих ним об'єктів. Наголошується на вторинності термінології щодо загальновживаної лексики та водночас існуванні зв'язку між ними, що виявляється, зокрема, у здатності до часткового відновлення відтінків значення або виявлення семантичних змін. Спираючись на традиційне розуміння мотивованості мовного знака, авторка наголошує на перевагах мотивованого терміна: бачення зв'язку між термінами сприяє засвоєнню значення, а відтак - кращій якості фахової комунікації. Сформульовано визначення мотивованості терміна як акту відображення ознак предмета у його смислотвірній парадигмі, розкриваючи яку необхідно враховувати значення і внутрішню форму. Мотивованість служить показником термінологічного значенн я загалом і кількісних та якісних характеристик спільних компонентів. Визначення мотивуючої ознаки під впливом позамовних чинників спричиняє негативний ефект в плані впорядкування термінології. Існування в усіх термінологічних системах, на перший погляд, невластивих таким шарам лексики полісемічних, омонімічних, синонімічних, антонімічних, родо-видових парадигматичних відношень пояснюється впливом на основне для терміна термінологічне значення лексико-семантичної варіативності слів. Існування в позначуваних поняттях спільного семантичного компонента, тобто інваріанта, доводить, поряд з іншим, паралельне функціонування терміна в різних терміносистемах. Зроблено висновок про безпосередній зв'язок між з'ясуванням змін значень термінологічних одиниць або їхніх відтінків та розумінням походження, виникнення і становленням семантики терміна.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.4:Ч30 + Ч30 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74512 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського