РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000798694<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Боровик Л. Р. 
Діагностика і лікування хронічних субдуральних гематом у пацієнтів похилого та старечого віку (власний досвід та сучасні світові тенденції) / Л. Р. Боровик // Укр. інтервенц. нейрорадіологія та хірургія. - 2021. - № 4. - С. 37-49. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Мета роботи - вдосконалити лікування осіб старшої вікової групи із хронічною субдуральною гематомою (ХСДГ). Проведено ретроспективний аналіз результатів діагностики і лікування пацієнтів із ХСДГ, пролікованих у відділенні нейротравми Інституту нейрохірургії ім. акад. А. П. Ромоданова НАМН України та міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги м. Запоріжжя у 2010 - 2019 рр. Розподіл за віком був таким: осіб похилого віку - 80, старечого віку - 32, довгожителів - 6. Мультиспіральну комп'ютерну томографію було виконано 86,7 % пацієнтів, магнітно-резонансну томографію - 13,3 %. У 118 випадках проведено хірургічне втручання (різні види та обсяг), у решті випадків - консервативне лікування. Показанням до операції в осіб похилого та старечого віку із ХСДГ є наявність гематом об'ємом <$Esymbol У~100> см<^>3 незалежно від вираженості дислокаційного синдрому. В 95,0 % спостережень було виявлено супутні соматичні захворювання. Контроль ефективності лікування здійснювали за допомогою магнітно-резонансної томографії (у 73,5 % випадків) і мультиспіральної комп'ютерної томографії (у 26,5 % спостережень). Катамнестично (через 1, 3 та 6 міс.) проводили комплексне клініко-неврологічне обстеження за модифікованою шкалою Ренкіна, шкалою наслідків Глазго розширеною (GOSЕ), індексом Бартел. Зафіксовано такі післяопераційні ускладнення: рецидив ХСДГ - у 10 (6,0 %) пацієнтів, переважно віком понад 60 років, пневмоцефалія - у 1 (0,84 %), менінгоенцефаліт - ще в 1 (0,84 %). Післяопераційна летальність становила 6,8 % (8 хворих). Висновки: при виборі методу лікування слід ураховувати етіопатогенетичні чинники формування гематоми, виразність нейровізуалізаційних характеристик ХСДГ, ступінь зміщення серединних структур, неврологічну симптоматику, соматичні ризики та згоду пацієнта. Вибір лікувальної тактики в осіб похилого та старечого віку грунтується не лише на оцінці за шкалою наслідків Глазго та Markwalder grading score, а і обов'язково на оцінці за шкалою A. K. Thotakura та співавт. (зміщення серединних структур і щільність гематоми (за шкалою Гаунсфілда)). Видалення гематоми - основний метод лікування ХСДГ, аспірація ХСДГ крізь фрезові отвори з подальшим пасивним дренуванням - метод вибору. Консервативне лікування ХСДГ за чіткими показаннями можна застосовувати як самостійно, так і у поєднанні з хірургічним втручанням.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.2-92

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100899 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського