РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000799468<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Насєка Ю. М. 
Дефектоутворення у кристалах CdZnTe та алмазних полікристалічних плівках : автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Ю. М. Насєка; Національна академія наук України, Інститут фізики напівпровідників імені В. Є. Лашкарьова. - Київ, 2021. - 31 c. - укp.

Увагу приділено оптичному дослідженню особливостей дефектоутворення у детекторних матеріалах CdZnTe та алмазних полікристалічних плівках, зумовленого технологічними процесами, які застосовують при виготовленні радіаційних детекторів, і радіаційним опроміненням. Використано такі методи дослідження, як фотолюмінесценція та комбінаційне розсіювання світла. Додатково застосовано методи атомно-силової та скануючої електронної мікроскопій, метод Фур'є спектроскопії. Тестування детекторних властивостей кристалів CdZnTe та алмазних плівок проведено на стандартному спектрометричному тракті з багатоканальним аналізатором при реєструванні α-частинок джерел 239Pu, 241Am та γ-частинок 137Cs. Визначено основні типи дефектів у досліджуваних матеріалах, індукованих зміною технологічних параметрів росту, легуванням, термічними відпалами й опроміненням швидкими електронами та γ-квантами. Встановлено динаміку взаємодії ростових дефектів із дефектами, зумовленими активними післяростовими факторами. Зокрема показано ефективність легування кристалів CdZnTe донорними домішками In та Ge для компенсації ростових і радіаційно-індукованих вакансійних дефектів. Установлено, що ефект компенсації вакансійних дефектів залежить від концентрації легуючих домішок. У результаті дослідження процесів дефектоутворення в алмазних полікристалічних плівках, зумовлених технологічними особливостями їх осадження методом PECVD, з'ясовано, що плівки складаються з двох структурних компонент - алмазної (sp3 - фаза вуглецю) та вторинної неалмазної (суміш sp2 + sp3 фаз вуглецю). Їх об'ємна частка залежить від параметрів осадження - матеріалу та температури підкладки, складу робочої газової суміші та її тиску. Показано, що заміщення водню у суміші CH4 + H2 на N2 та Ar приводить до зменшення латерального розміру алмазних зерен до нанометрових, зростання об'ємної частки sp2 фази вуглецю та розміру її кластерів і суттєвого зниження питомого опору. Зміна питомого опору алмазних нанокристалічних плівок не пов'язана з формуванням донорного рівня внаслідок вбудовування атомів азоту у кристалічні включення, а визначається модифікацією структури вторинної компоненти плівок. Проведено порівняння випромінювальних і фононних властивостей PECVD алмазних плівок і HPHT об'ємних монокристалів, а також їх BAX та амплітудних розподілів при взаємодії з потоком α-частинок. Установлено, що високотекстуровані CVD алмазні плівки володіють фононними та випромінювальними властивостями, близькими до HPHT монокристалів, і можуть працювати як радіаційні детектори. Зазначено, що виготовлені на основі алмазних плівок детектори показали високу чутливість при реєстрації α-випромінювання. Детектори на основі об'ємних монокристалів характеризуються меншою чутливістю до радіації. Зниження чутливості монокристалів пояснено на основі подвійної ролі домішки азоту, який може як підсилювати чутливість детектора, так і послаблювати, залежно від форми, в якій він вбудувався у кристалічну ґратку.


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.222,022 + В379.226,022 + В381.592,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА451168 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського