РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000800056<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кобиринка Г. С. 
Наголос у структуруванні українського діалектного континууму : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.01 / Г. С. Кобиринка; Національна академія наук України, Інститут української мови. - Київ, 2021. - 40 c. - укp.

Проведено комплексне дослідження, у якому здійснено системний аналіз діалектного наголошування, визначено роль наголосу у структуруванні українського діалектного континууму. Вперше в лінгвоукраїністиці з'ясовано роль наголосу в пізнанні структури говірки, говору, наріччя. Визначено кадастр акцентуаційних явищ, які інтегрують і диференціюють український діалектний простір. Розроблено методологію укладання акцентологічного питальника. Запропоновано прийоми дослідження парокситонного наголошування на тлі вільного рухомого наголосу. Простежено наголошування іменників, прикметників, числівників, займенників в українському діалектному континуумі через призму акцентних типів і тенденцій. Схарактеризовано літературно-діалектну взаємодію на акцентуаційному рівні. З'ясовано роль наголосу у визначенні материнської основи говірки. Констатовано, що в українському діалектному просторі функціонують дві акцентні системи: з вільним, рухомим наголосом - півночі та півдня як варіанти однієї української акцентної системи, і сталим наголосом - лемківські говірки. Найбільше диференційних рис зафіксовано в говірках південно-західного наріччя, зокрема карпатської групи, які спричинені зовнішніми чинниками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-67 + Ш141.14-131

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА451193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського