РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000800904<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Удимович В. М. 
Молочнокислі бактерії як продуценти уреази / В. М. Удимович // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2021. - 27, № 3. - С. 25-31. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Біоцемент розглядається як замінник традиційного цементу при укріпленні та гідроізоляції грунту чи тріщин у бетоні. Основою біоцементації є мікробноіндуковане осадження кальцію, що відбувається за наявності розчиненого хлориду кальцію, сечовини та суспендованих клітин уреазопродукуючих бактерій чи ферменту уреази та супроводжується утворюванням значної кількості аміаку, а також іонів амонію та гідроксиду, через що рН навколишнього середовища підвищується до 8,5 - 9,0. Більш екологічно безпечним є альтернативний процес біоцементації, який комбінує осадження струвіту та карбонату кальцію за кислого рН і запобігає утворенню вільного амонію та вивільненню аміаку в атмосферу. Для здійснення цього процесу потрібна уреаза, яка була б активною в кислому середовищі та синтезувалася біобезпечними мікроорганізмами. Пошук продуцентів кислої уреази проводили серед молочнокислих бактерій (МКБ) молочнокислих закваскок, які є біобезпечними біологічними агентами для широкомасштабного використання біоцементації. МКБ вирощували на відносно дешевих середовищах на основі сухого знежиреного молока або капустяного бульйону. За результатами попереднього скринінгу можливими продуцентами фермента уреази серед досліджених зразків препаратів МКБ можуть бути Lactobacillus reuteri (препарат "BioGaia") та Streptococcus thermophilus (препарат "Оптілакт Плюс"). Подальша перевірка властивостей відібраних МКБ підтвердила можливість їх застосування для отримання уреаз, які були б активними у середовищі з кислим рН. Синтез кислих уреаз МКБ L. reuteri та S. thermophilus відбувався як на середовищі, що було виготовлене на основі сухого знежиреного молока, так і на основі капустяного бульйону.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*723.432.3 + Л458.8 + Н331

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського