РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000801097<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Petillon J.-M. 
Experimental evidence of spear-thrower usage in the Late Upper Palaeolithic (Upper Magdalenian) from the Isturitz cave site, Pyrenees- Atlantiques, France = Експериментальні докази використання списометалки в пізньому верхньому палеоліті (верхній мадлен) з печери Істюриц, Атлантичні Піренеї, Франція / J.-M. Petillon, P. Cattelain // Археологія. - 2022. - № 2. - С. 5-18. - Бібліогр.: 17 назв. - англ.

Час появи списометалки та лука в палеолітичних мисливців-збирачів уже давно є важливою проблемою доісторичних досліджень. У Західній Європі, виходячи з безпосередньо доведеного використання списометалок із середньомадленського часу, 19 - 16 тис. кал. р.т., та соснових стріл з Аренсбургу, які мають дату приблизно 12 - 11,5 тис. кал. р.т.. Зроблено припущння, що луки змінили списометалки або ж у значною мірою замінили їх у використанні наприкінці мадленського періоду. Однак перебіг цього процесу та еволюція зброї у вказаний період досі залишаються недослідженими. На відміну від морфометрії вістер, порівняльні дослідження варіантів їх зламів відкривають цікаві перспективи для визначення різних способів доставки вістер до цілі. Проте різні варіанти зламів вістер як маркер для ідентифікації різних видів метального озброєння розглядалися рідко, особливо для верхньомадленського часу. Експерименти з використання різних типів метальної зброї, проведені в Центрі археологічних досліджень та документації Музею Малір-Ту (м. Трень, Бельгія) на початку 2000-х, надали нові дані для цих досліджень. Як списометалка, так і лук застосовувалися в умовах, що мали відтворити умови палеолітичного полювання. Метальне озброєння було оснащене експериментальними копіями рогових вістер із виделкоподібними базальними частинами, які відомі з верхньомадленського часу (16 - 14 тис. кал. р.т.) стоянки в печері Істюриц. Унаслідок експериментальних випробувань частина вістер, використаних за допомогою списометалки, одержала специфічні злами у проксимальній частині. Імовірно, їх появу можна пояснити тим, що списи зі списометалок мають більший розмір і більшу масу у порівнянні зі стрілами, випущеними з лука, а також більш неправильною траєкторією їх польоту. Можливість застосування списометалки у верхньомадленський час додатково підтверджує радіовуглецева дата одного рогового зразка списометалки з Істюрицу. Видається цілком імовірним використання списометалок із матеріалів, що швидко псуються, як і не можна виключати одночасне існування лука.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(44ФРА)222-411 + Т491.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського