РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000801416<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Зубач О. О. 
Дослідження поширености лептоспірозу на території Львівської области із застосуванням ГІС-технологій / О. О. Зубач, І. І. Бень, О. Б. Семенишин, О. М. Зінчук // Львів. клініч. вісн. - 2022. - № 1/2. - С. 36-40. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Лептоспіроз є одним із найпоширеніших зоонозів на планеті. Визначення зон ризику інфікування цією недугою у Львівській області є актуальним із огляду на потребу в прогнозуванні епідситуації щодо захворюваности. Застосовано геоінформаційну систему (ГІС), яка дає змогу узагальнити інформацію про захворюваність людей на лептоспіроз і зараженість лептоспірозом основних господарів - мишоподібних гризунів на території Львівської области. Мета роботи - з'ясувати результативність застосування ГІС у дослідженнях лептоспірозу на території Львівської области з метою оцінити його поширення, визначити зони високого ризику інфікування. За допомогою ГІС із використанням програми QGIS 2.0.1 на основі попередньо створеної електронної структурованої бази даних за 2008 - 2019 рр. у програмі Microsoft Excel проаналізовано випадки лептоспірозу у людей та заражености мишоподібних гризунів на території Львівської области. Статистичний аналіз відносних величин проведено за допомогою двобічного критерію Р. Фішера. Статистично достовірною вважали різницю, якщо p << 0,05. За допомогою ГІС-технологій здійснено пошарове нанесення випадків захворювання людей на лептоспіроз (n = 259) і заражености мишоподібних гризунів (n = 3524) з урахуванням географічних координат даних на карту Львівської области. Найвища зараженість гризунів була в Лісостепу (13,16 %) порівняно з лісовою зоною (10,66 %) та зоною Українських Карпат (10,26 %), обидва p << 0,05. Подібну закономірність виявлено й щодо захворюваности людей на лептоспіроз: істотно частіше випадки хвороби фіксували у Лісостепу (62,94 %) порівняно з лісовою зоною (24,32 %) та зоною Українських Карпат (12,74 %), обидва p << 0,001. Висновки: застосування ГІС дало змогу отримати просторове уявлення про поширеність лептоспірозу на території Львівської области. Завдяки проведеному на основі ландшафтно-географічного поділу зонуванню території Львівської области визначено, що зоною найвищого ризику зараження лептоспірозом для людей є Лісостеп.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р194.68-2(4УКР-4ЛЬВ) + Р514.68

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100996 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського