РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000801937<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дуднік О. В. 
Високоентропійна кераміка для термобар'єрних покриттів на основі ZrO2, комплексно легованого оксидами РЗЕ / О. В. Дуднік, С. М. Лакиза, І. М. Гречанюк, В. П. Редько, М. С. Глабай, В. Б. Шмібельський, І. О. Марек, О. К. Рубан, М. І. Гречанюк // Порошкова металургія. - 2020. - № 9/10. - С. 91-100. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Сучасні роботи з пошуку матеріалів керамічного шару термобар'єрного покриття (TБП) наступного покоління сфокусовано переважно на трьох-, чотирьохкомпонентних і більш складних оксидних системах. Досліджено можливість використання для ТБП висоентропійної кераміки на основі оксиду цирконію ZrO2, комплексно легованого сумішшю оксидів РЗЕ, і вивчено властивості керамічного шару ТБП, нанесеного з використанням методу електронно-променевого випаровування-конденсації за один технологічний цикл. Для дослідження обрано концентрат рідкісноземельних елементів на основі оксиду церію (легкий концентрат - ЛК) складу, % (мас.): 62,4 CeO2; 13,5 La2O3; 10,9 Nd2O3; 3,9 Pr6O11; 0,92 Sm2O3; 1,2 Gd2O3; 0,24 Eu2O3; 2,66 ZrO2; 1,2 Al2O3; 1,7 SiO2; сумарний вміст інших оксидів - 1,38. Мішені для напилення керамічного шару ТБП одержано керамічним способом з шихти складу, % (мас.): 85 М-ZrO2 - 15 ЛК. Двошарові термобар'єрні покриття метал/кераміка наносили на промисловій електронно-променевій установці УЕ-174, що експлуатується в НВП ЕЛТЕХМАШ (м. Вінниця), на модельні лопатки, виготовлені за допомогою методу спрямованої кристалізації зі сплаву ЖС-26ВІ. Встановлено, що сформувалося шорсткувате щільне глянсове покриття. Товщина покриття на спинці і вхідний кромці складає 85 мкм, у кориті лопатки - 70 мкм. Фазовий склад покриття - суміш F-ZrO2 та М-ZrO2. У керамічному шарі утворилися стовпчасті, досить щільні кристаліти, зібрані в пероподібні утворення. Між ними утворилися вертикальні пори, які розташовані перпендикулярно або під кутом до поверхні. Між керамічним і зв'язуючим металевим шарами утворився шар складної шпінелі на основі Al2O3 товщиною 2 - 2,5 мкм. У процесі напилення в керамічному шарі сформувалася ламінарна структура, зумовлена синергетичним ефектом компонентів механічної суміші ZrO2 - концентрат РЗЕ у процесі випаровування/конденсації. Особливості мікроструктури покриття визначають градієнт розподілу мікротвердості по його висоті. Експерименти з термоциклювання показали, що це покриття витримало 161 термозміну, а це вище, ніж у стандартного покриття YSZ (138 термозмін). Попередні дослідження продемонстрували, що стабілізація ZrO2 концентратами оксидів РЗЕ є перспективним напрямком мікроструктурного проектування керамічного шару ТБП.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л428.7-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28502 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського