РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000802080<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Діденко В. І. 
Вплив гепатотропної та метабіотичної корекції на спектр вільних жирних кислот при експериментальному токсичному ураженні печінки / В. І. Діденко, В. А. Карачинова, І. А. Кленіна, Ю. А. Гайдар, Н. Ю. Ошмянська, О. І. Грабовська, О. О. Галінський, Н. С. Вішнаревська // Гастроентерологія. - 2022. - 56, № 2. - С. 82-88. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

На сьогодні переважно вивчаються процеси пошкодження гепатоцитів під впливом вільних жирних кислот (ВЖК) в умовах in vitro. Тому значний інтерес викликає дослідження in vivo спектра ВЖК за патологій печінки різного генезу, у тому числі і токсичного. Мета роботи - оцінити морфобіохімічні зміни у печінці щурів із тетрахлоретан-індукованим (CCl4) ураженням печінки без та після медикаментозної корекції. Змодельовано токсичне ураження печінки шляхом підшкірного введення щурам розчину CCl4 в оливковій олії. Сформовано такі групи: контрольна (здорові; n = 15); I - CCl4-індуковане ураження печінки без медикаментозної корекції (n = 6); II - CCl4-індуковане ураження печінки + Ліверія IC (метадоксин; n = 8); III - CCl4-індуковане ураження печінки + метабіотик (хілак форте) (n = 7). Для морфологічної оцінки стеатозу та фіброзу використовували трикольорове якісне забарвлення зразків печінки за Маллорі - Слінченком. Методом газової хроматографії визначено кількісний уміст мононенасичених жирних кислот (МНЖК) у гомогенаті печінки. Оцінка гепатобіоптатів у I групі щурів виявила дезорганізацію тканини з макровезикулярним стеатозом у цитоплазмі гепатоцитів, формування міжчасточкових множинних фіброзних септ і запальноклітинну інфільтрацію. Застосування метадоксину (II група) та метабіотика (III група) покращувало морфологічну картину печінки, що уражена CCl4. Загальний уміст МНЖК вірогідно підвищувався у 118 (p << 0,001), 34 (p << 0,001) і 99 разів (p << 0,001) відповідно для I - III групи тварин щодо контролю, проте у II групі він мав тенденцію до зниження в 3,5 (p = 0,430) і 2,9 разу (p = 0,064) у порівнянні з I і III групами відповідно. Встановлено, що корекція метадоксином і метабіотиком зменшила прояви білково-жирової дистрофії в гепатоцитах. У всіх дослідних групах тварин уміст МНЖК підвищувався переважно завдяки значним концентраціям cis-10-пентадеценової, cis-10-гептадеценової, trans- і cis-9-октадеценової та cis-11-ейкозенової кислот. Уміст МНЖК більше знижувався під впливом метадоксину, ніж метабіотика.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.51-29 + Р284.123

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж63141 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського