РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000803177<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ніколов М. О. 
Оцінка клінічної інформативності методики розрахунку ефективного мозкового кровотоку за даними поліфазної сцинтиграфії з 99mTc-ГМПАО = Assessment of informative value of effective cerebral blood flow calculation technique according to 99mTc-HMPAO polyphase scintigraphy data / М. О. Ніколов, Т. Г. Новікова, С. С. Макеєв // Укр. радіол. та онкол. журн. - 2021. - 29, № 2. - С. 62-75. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Найбільш поширеним методом розрахунку об'ємного мозкового кровотоку (ОМК) за даними однофотонної емісійної комп'ютерної томографії (ОФЕКТ) є метод N. A. Lassen. Згідно з ним ОМК у різних сегментах головного мозку (ГМ) оцінюється у порівнянні з кровотоком у мозочку, де він вважається сталим. Однак такий підхід не враховує те, що у випадку деяких патологій, зокрема, травмах або оклюзіях судин, ОМК мозочку теж змінюється. Тому розроблено оригінальну методику розрахунку регіонарного кровотоку мозку на основі поліфазної сцинтиграфії (СГ), що надає можливість більш коректно оцінювати ефективну перфузію ГМ. Мета роботи - оцінка клінічної інформативності розробленого методу розрахунку ефективного мозкового кровотоку за даними поліфазної СГ ГМ із <^>99mTc-ГМПАО (гексаметилпропіленаміноксим). Проаналізовано клінічні дані двох груп хворих: група А - пацієнти з ознаками хронічної ішемії мозку та Б - пацієнти в проміжному та віддаленому періодах із вибуховою легкою черепно-мозковою травмою (n = 22). Пацієнти групи А були розподілені на дві підгрупи, залежно від наявності структурних і гемодинамічних змін у хребетних артеріях (ХА) за даними ультразвукової діагностики (УЗД) магістральних судин ГМ. I-А підгрупу (n = 13) склали пацієнти, що мали структурні ураження у вертебробазилярному басейні, II-А (n = 27) - не мали відповідних ознак. Усі пацієнти пройшли комплексне клінічне обстеження, що включало нейропсихологічне тестування, УЗД магістральних судин голови, магнітно-резонансну томографію, ОФЕКТ. Ефективний ОМК за даними ОФЕКТ розраховувався на основі оригінального методу (ОМКSB). Отримані значення ОМКSB порівнювались з даними за методом N. A. Lassen (ОМКLassen) та з даними УЗД. За даними СГ ОМК пацієнтів I-А групи (з порушенням гемодинаміки у вертебробазилярному басейні), в середньому відрізняється від II-А групи в 1,82 +- 0,06 разу для ОМКSB і в 0,95 +- 0,04 для ОМКLassen. Сумарний середній кровотік у сонних і ХА для пацієнтів I-А групи склав 748,19 +- 198,42 мл/хв, для пацієнтів II-А групи - 1112,23 +- 63,71 мл/хв. При порівнянні середніх значень показників гемодинаміки ГМ пацієнтів Б групи з даними для II-А групи можна побачити, що ОМКSB був знижений в 1,33+- 0,25 разу, тоді як ОМКLassen показав зниження перфузії в 1,03 +- 0,14 разу (за сумарного середнього кровотоку по ХА та сонних артеріях за даними УЗД у хворих групи Б - 1760 +- 580 мл/хв). Попередні клінічні дослідження використання розробленого методу розрахунку об'ємного мозкового кровотоку за даними СГ із <^>99mTc-ГМПАО з відповідним програмним забезпеченням показали досить високу його чутливість в оцінці ОМК у разі патологічних змін у ГМ, зокрема, за оклюзії магістральних судин ГМ і контузій унаслідок бойової травми, тоді як метод N. A. Lassen був недостатньо інформативним. Результати регресійного аналізу між даними УЗД, ОФЕКТ і нейропсихологічного тестування показують чіткі лінійні кореляційні зв'язки, але які відрізняються, зокрема, й за знаком залежно від діагнозу та ступеня патологічних змін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського