РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000803186<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Черкес М. Б. 
Взаємозв'язок форм верхньощелепних пазух з їх контактами з коренями зубів за даними комп'ютерної томографії = Relationship between maxillary sinuses' shapes and their contacts with upper jaw teeth roots according to computer tomography / М. Б. Черкес // Укр. радіол. та онкол. журн. - 2021. - 29, № 3. - С. 31-50. - Бібліогр.: 45 назв. - укp.

Синусити, як верхньощелепні, так і інших пазух, є мультидисциплінарною проблемою, з якою постійно стикаються лікарі-отоларингологи, стоматологи, неврологи, офтальмологи. Існує неабияка діагностична цінність антропометричних показників верхньощелепних пазух (ВЩП) осіб різної статі та зрілого віку за допомогою КТ-сканування. Мета роботи - встановити взаємозв'язок між формою ВЩП і можливими контактами коренів зубів верхньощелепного зубного ряду (ВЩЗР) у здорових чоловіків і жінок зрілого віку. Дослідження виконано за результатами опрацювання 102 конусно-променевих (КП) комп'ютерних томограм (КТ) із варіантами норми ВЩП у осіб зрілого віку у фронтальній та сагітальній проекції на конусно-променевому томографі Point 3D Combi 500. Дослідження належить до категорії "опис серії випадків" - вид дослідження, що визнається доказовою медициною та не претендує на статистичну значущість результатів. При розгляді КТ чоловіків і жінок досліджуваної групи з'ясовано вплив форми ВЩП на контакт коренів зубів із кортикальною пластинкою та слизовою оболонкою ВЩП. Визначено 6 основних форм ВЩП: трапецієвидна, квадратна, кругла, овальна, прямокутна та трикутна. У фронтальній проекції КПКТ найчастіший контакт із кортикальною пластинкою ВЩП спостерігаємо за трикутної та прямокутної форм ВЩП, а саме: за прямокутної форми ВЩП контактує з 15, 25-м коренем зуба у 13 осіб (56,5 % випадків) і за трикутної форми ВЩП контактує з 15, 25-м коренем зуба у 17 осіб (56,5 % випадків). У сагітальній проекції найчастіший контакт із кортикальною пластинкою лівої ВЩП спостерігаємо за трикутної форми ВЩП, а саме - пазуха контактує з 25-м коренем зуба у 38 осіб (59,4 % випадків). Найрідше у сагітальній проекції КПКТ спостерігався контакт із коренями зубів за квадратної та круглої форм ВЩП. За квадратної форми ВЩП 13-й і 14-й корені зубів взагалі не контактують з її кортикальною пластинкою, а зі слизовою оболонкою відсутній контакт усіх коренів зубів крім 16-го, при чому лише у 1-ї особи. Результати проведених досліджень надали можливість простежити низку закономірностей впливу форми ВЩП на контактування коренів зубів із нею. Контакт кортикальної пластинки ВЩП найчастіше спостерігається з 16-м і 26-м коренями зубів, а слизової оболонки ВЩП - з 17-м і 27-м коренями зубів ВЩЗР. Встановлено, що за будь-якої форми пазухи у фронтальній проекції не було виявлено жодного контакту коренів 13-го, 23-го і 24-го зубів ВЩЗР зі слизовою оболонкою ВЩП. У фронтальній проекції КПКТ виявлено, що найчастіший контакт із кортикальною пластинкою ВЩП спостерігаємо за трикутної, трапецієвидної та прямокутної форм ВЩП, а найрідший - за овальної, квадратної та круглої форм ВЩП. Вдалось встановити, що у сагітальній проекції КПКТ найчастіший контакт із кортикальною пластинкою ВЩП спостерігається за трикутної форми ВЩП, а найрідший - за круглої.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р685.24 + Р665.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського