РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000803384<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Малка О. М. 
Нанооксидне зміцнення стопів на основі цирконію / О. М. Малка, П. М. Романко, В. Г. Ткаченко, О. І. Кондрашев // Metallophysics and Advanced Technologies. - 2021. - 43, № 11. - С. 1471-1487. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

У даній роботі в системі Zr - Nb - Sn, Fe розроблено цирконієві стопи з нанооксидним зміцненням (зміцнення частинками нанорозмірних оксидів) до 1,5 % мас. Y2O3 і до 1,2 % мас. ZrO2. Щоб виявити кореляцію між їх хімічним складом, обробкою, структурою і ефектами зміцнення, стопи досліджували з використанням ПЕМ, хімічного і рентгенівського аналізів, а також з оцінкою швидкісної чутливості опору повзучості. Ефективність нанооксидного зміцнення перевіряли на стопах у литому і деформованому станах. Встановлено, що стопи з введеними 1,2 - 1,5 % мас. наночасток після термомеханічної обробки за 673 К демонструють значне, більше ніж на 100 МПа збільшення міцності з одночасним зростанням пластичності за 293 К. Основні переваги нанооксидного зміцнення некогерентними частинками Y2O3 і ZrO2 зводять до їх більш рівномірного розподілу у деформованому об'ємі стопу з мінімальною локалізацією зсуву. Спостережувані на діаграмах розтягу зуби плинності й ефекти динамічного деформаційного старіння стопів пов'язують з гальмуванням і блокуванням дислокацій домішковими атомами розчиненого оксигену (0,15 %). За даними термоактиваційного аналізу стопу Zr - 1Nb - 1,5Sn - 0,17Fe - 1,5Y2O3 швидкість повзучості в інтервалі температур 673 - 873 К контролюється найімовірнішим термічно активованим механізмом обходу некогерентних оксидних наночастинок дислокаціями у процесі їх сходження з енергією активації 4,3 еВ (~1 Gb3) і активаційним об'ємом 31,5b<^>3 для литого стану, а також з енергією активації 3,4 еВ (~ 0,8Gb<^>3) і активаційним об'ємом 22,5b<^>3 для деформованого стану. Запропонований механізм нанооксидного зміцнення узгоджується з модельними уявленнями Арта і Вілкінсона. Дискретно зміцнені нанооксидами композиційні матеріали розглядають як перспективні оболонкові стопи для застосування в ядерній енергетиці. Одержані результати можуть бути використані для розробки фізико-хімічних принципів легування нових стопів цирконію з нанооксидним зміцненням.


Індекс рубрикатора НБУВ: К235.170.43 + К651.71,351

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14161 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського