РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000804185<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Melnychenko S. 
Digitalization of the HR-management system of the enterprise in the context of globalization changes = Цифровізація системи HR-менеджменту підприємства в контексті глобалізаційних змін / S. Melnychenko, T. Lositska, N. Bieliaieva // Фінанс.-кредит. діяльність: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр.. - 2021. - Вип. 6. - С. 534-543. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

Мета роботи - дослідження та формулювання методів цифровізації системи HR-менеджменту підприємства в контексті глобалізаційних змін за допомогою аналізу трансформації HR-технологій і HR-функцій. Об'єктом дослідження є модифікація HR-технологій, фактори, що впливають на розвиток HR-функції в часи цифровізації. Методами дослідження виступають теоретичні та методологічні, економічні підходи щодо питань визначення, розвитку та впровадження процесу цифровізації системи HR-менеджменту підприємства у контексті глобалізаційних змін. Проаналізовано наукові статті, пов'язані з процесами цифровізації, цифровими продуктами та кадровими рішеннями, напрямами змін у процесі цифровізації управління персоналом, впливом глобалізаційних змін у системі HR-менеджменту підприємства. Стаття надає розуміння ролі цифрових технологій у сфері HR-менеджменту, можливостей, що забезпечуються цифровою трансформацією системи HR-менеджменту підприємства. Доведено, що в сучасних умовах, функція управління персоналом підприємства повинна реалізовуватись на засадах гнучкості, інтеграції в бізнес і мати можливість залучати, утримувати та розвивати таланти. Проаналізовано, як глобалізаційні зміни та актуалізація наявних HR-технологій впливають на ринок людського капіталу. Серед загальних інвестицій у цифровізацію HR-процесів приблизно половина (49 %) спрямована на впровадження програмних рішень для управління людським капіталом, третина (32 %) покриває впровадження хмарних сервісів, а найближчим часом планується збільшення інвестицій у прогнозування, вдосконалення рішень автоматизації процесів, штучний інтелект. Досліджено еволюцію HR-функцій під впливом діджиталізації та з'ясовано актуальність і напрями впровадження цифрових технологій у кадрові процеси. Розкрито основні напрями змін щодо сфери управління персоналом унаслідок цифровізації: цифрова робоча сила, цифрове робоче місце, цифровий персонал. Обгрунтовано ключові можливості, які цифровізація надає сфері управління персоналом. Щоб отримати максимальну віддачу від передових технологій, HR-компетенції мають бути чітко визначені, співвіднесені з вимогами бізнесу, диференційовані за функціями, ролями та рівнями, оновлені в потрібний час і застосовані для виконання будь-яких функцій управління персоналом. Проаналізовано можливості цифрової трансформації системи HR-менеджменту підприємства. Цифрова економіка, людський капітал та інформаційні технології відіграють вирішальну роль у забезпеченні сталого економічного розвитку. Основні результати дослідження можуть бути застосовані у практичній діяльності підприємств із метою цифровізації системи HR-менеджменту підприємства. Необхідність подальших досліджень у сфері розвитку HR-технологій зумовлена швидкоплинними цифровими рішеннями і відповідними особливостями глобалізаційних процесів та їхнього впливу на окремі країни.


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-131 ф

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73250 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського