РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000804192<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Адамович О. О. 
Порівняльний аналіз змін щільності та мінерального складу кісткової тканини на тлі експериментального цукрового діабету та тривалого опіоїдного впливу = Comparative analysis of changes in density and mineral composition of bone tissue on the background of experimental diabetes mellitus and opioid influence / О. О. Адамович, А. С. Сафонов, В. В. Кривецький, О. Й. Кордіяк, Р. Р. Согуйко, Є. В. Пальтов, М. В. Коцаренко // Укр. радіол. та онкол. журн. - 2021. - 29, № 4. - С. 39-47. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Дослідження кісткової тканини (КТ) включає 2 напрямки - вивчення закономірностей структурної перебудови та з'ясування динаміки мінерального складу. КТ по різному реагує на вплив екзо- та ендогенних чинників, проте завжди спостерігається порушення мікроархітектури кістки, її щільності та мінерального складу. Мета роботи - дослідження та порівняння змін щільності та мінерального складу КТ на тлі експериментального цукрового діабету (ЦД) та за тривалого опіоїдного впливу. Дослідження виконане на 25 білих статевозрілих нелінійних щурах-самцях, вагою 160 - 270 г, віком 5 - 7 міс. Тривалість експерименту - 6 тиж. Інсулінозалежну форму ЦД I типу змодельовано введенням стрептозотоцину. Моделювання тривалого впливу опіоїду на організм здійснено шляхом уведення препарату налбуфін (Русан Фарма ЛТД, Індія). Щільність кістки визначали на апараті для дентальної радіовізіографії. Одиниця виміру - умовна одиниця сірості. Мінеральний склад досліджено шляхом проведення атомно-абсорбційного спектрального аналізу фрагментів кістки на атомно-абсорбційному спектрофотометрі з використанням полум'я пропан-бутан-повітря. Досліджували вміст кальцію, фосфору та магнію. Концентрацію елементів вказано у мг/г. Дані радіовізіографічного дослідження показали, що у випадку експериментального ЦД щільність КТ тіла нижньої щелепи знижується, а у разі тривалого вживання опіоїду - підвищується. Зниження щільності свідчить про розвиток остеопенії, внаслідок зниження вмісту кальцію та показника Ca/P за зростання показників вмісту фосфору та магнію та показника Mg/Ca. Підвищення щільності зумовлене збільшенням абсолютного вмісту в КТ Ca, P і Mg, і показника Ca/P, що підтверджує підвищену мінералізацію кістки, прискорення метаболічних процесів якої стимулює підвищення вмісту Mg. Серед усіх досліджуваних елементів лише співвідношення абсолютних показників вмісту Ca співпадає зі співвідношенням його питомих часток і показників щільності кістки. Подібне співвідношення встановлено для показника Ca/P. Встановлено, що зниження щільності КТ тіла нижньої щелепи на тлі експериментального ЦД вірогідно настає внаслідок зниження вмісту кальцію та показника Ca/P у разі зростання показників вмісту фосфору та магнію та показника Mg/Ca, а підвищення щільності КТ на тлі тривалого вживання препарату опіоїдної дії зумовлене збільшенням вмісту в ній Ca, P і Mg, а також показника Ca/P.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-29 + Р251.262.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського