РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000804193<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мазник Н. О. 
Особливості цитогенетичних ефектів у онкологічних пацієнтів при променевій терапії на фоні попереднього радіаційного впливу = Features of cytogenetic effects in oncological patients during radiotherapy with prior radiation exposure / Н. О. Мазник, Т. С. Сипко, В. П. Старенький, І. М. Гукова, С. В. Артюх, Л. В. Черкаско // Укр. радіол. та онкол. журн. - 2021. - 29, № 4. - С. 48-64. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Променеву терапію (ПТ), як один із найбільш ефективних засобів боротьби з онкопатологією, можна застосовувати неодноразово для лікування онкологічних хворих. Проте даних щодо дослідження впливу попереднього радіаційного опромінення на подальший перебіг цитогенетичних пошкоджень за дії радіаційного чинника існує досить небагато. Крім того, радіотерапевтичне лікування як первинне, так і повторне, є прикладом складного сценарію фракціонованого опромінення, дослідження якого має фундаментальне та практичне значення для розуміння складних процесів утворення та елімінації цитогенетичних маркерів радіаційного впливу для подальшого вдосконалення системи біодозиметрії та розробки підходів індивідуалізації ПТ. Мета роботи - визначення характеру змін радіаційно-індукованих цитогенетичних пошкоджень і геномних порушень у пацієнтів із пухлинами голови та шиї (ПГШ) і раком легені (РЛ) під час ПТ на тлі попереднього променевого лікування. Обстежено 29 хворих на РЛ і з ПГШ, з яких 16 отримували ПТ уперше, а 13 - повторно. За допомогою цитогенетичного тесту досліджено зміни частот аберацій хромосомного типу та геномних порушень впродовж дистанційної ПТ. У обстежених хворих допроменевий рівень цитогенетичних пошкоджень перевищував спонтанний. При цьому частота аберацій хромосом у хворих, які зазнали попереднього радіаційного впливу була достовірно вищою, ніж у пацієнтів, які не отримували раніше променевого лікування, та залежала від проміжку часу між курсами ПТ. Показано зростання рівня радіаційно-індукованих цитогенетичних пошкоджень впродовж всього курсу променевого лікування онкологічних хворих незалежно від попереднього терапевтичного опромінення. За рахунок досить високого рівня хромосомних пошкоджень у групі вторинних хворих на початку лікування, темпи приросту аберацій хромосомного типу були вищими у групі первинних хворих. Розподіли маркерів радіаційного впливу по клітинах під час променевого лікування були наддисперсними за статистикою Пуассона у обох досліджуваних групах. Зміни частоти геномних порушень мали переважно флуктуаційний характер. Встановлено, що у вторинних пацієнтів рівень цитогенетичних показників до променевого лікування перевищував показники у первинних хворих. Рівень хромосомних пошкоджень зростав упродовж курсу ПТ як у первинних, так і вторинних пацієнтів, але з різною швидкістю. Додатковий генотоксичний вплив повторного опромінення проявлявся тільки у вигляді більшої максимальної кількості аберацій на аберантну клітину у вторинних хворих. За темпами зростання цитогенетичних пошкоджень не виявлено більшого генетоксичного ефекту від повторної ПТ на тлі попереднього променевого лікування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-56 + Р365

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського