РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000805773<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бовгиря А. 
"Вера наша старожитная": до питання про конфесійний фактор ідентичності в Гетьманщині (друга половина XVII - XVIII ст.) / А. Бовгиря // Укр. іст. журн. - 2022. - № 2. - С. 17-29. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Впродовж існування Гетьманщини як політичного організму на її теренах відбувався процес конструювання ідентичності, визначне місце в якому займала релігія, конфесійна належність. Їх роль і функції в націогенезі не були сталими та залежали від конкретних соціально-політичних умов, а також текстів, що репрезентували історичну пам'ять козацької доби, включаючи актові й наративні. Мета статті - визначення місця та ролі конфесійного фактора у процесі конструювання ідентичності спільноти, котра мешкала на теренах Гетьманщини зазначеного часу. Методологія дослідження базується на деконструкції текстів - актових і наративних, порівнянні в них усталених топосів та їх інтерпретацій. Здійснено комплексний аналіз корпусу текстових джерел періоду Гетьманщини, на основі якого вдалося простежити динаміку використання віри, конфесії як інструменту для вибудовування колективної ідентичності. Висновки: етнокультурна ідентичність, яка склалася в Гетьманщині у XVII - XVIII ст., не грунтувалася лише на вірі. Сonfessio виконувало кілька функцій, серед яких унормування відносин із сусідами - поляками й московитами. Для кожного з них в текстах вибудовувався окремий сценарій, головну роль у котрому відігравала віра. Православ'я давало можливість позиціонувати власну рівність, або навіть перевагу, стверджуючи про глибоку історичну легітимність "своєї" віри, вписуючи себе, через її посередництво, в руське чи навіть ранньосередньовічне минуле.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)514-725 + Э372.09(4УКР)-346

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського