РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000806172<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Антоненко А. В. 
Вплив генетичного поліморфізму на розвиток гепатоцелюлярної карциноми у пацієнтів з жировою хворобою печінки, асоційованою з метаболічним синдромом. Огляд літератури / А. В. Антоненко, Т. В. Берегова // Сучас. гастроентерологія. - 2021. - № 5/6. - С. 64-69. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

В економічно розвинених країнах неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) посідає перше місце серед захворювань печінки. У 2020 р. групою експертів запропоновано новий термін - "метаболічно-асоційована жирова хвороба печінки", що надає змогу конкретизувати діагноз у пацієнтів, виділити фенотипи НАЖХП та оптимізувати лікування. Перебіг метаболічно-асоційованої хвороби печінки може варіювати від легких форм (простий неалкогольний стеатоз, що характеризується накопиченням тригліцеридів у клітинах печінки) до агресивного перебігу з розвитком цирозу та гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК). Агресивний перебіг захворювання спостерігається у пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, високим індексом маси тіла, абдомінальним типом ожиріння та стеатогепатитом, підтвердженим гістологічно. В епідеміологічних і генетичних дослідженнях виявлено зв'язок між морфологічною стадією метаболічно-асоційованої хвороби печінки та спадковими чинниками. Прогресування до ГЦК часто спостерігається у пацієнтів із виразним стеатогепатитом, хоча, за останніми літературними даними, частка пацієнтів із фіброзом F1 - F2 і появою ГЦК значно зросла. Це зумовлено наявністю метаболічного синдрому та генним поліморфізмом. Виділяють 3 основних гени, поліморфізм яких асоційований із розвитком метаболічно-асоційованої хвороби печінки, інсуліно-резистентністю, дисліпідемією та фіброгенезом, - PNPLA3, TM6SF2 і GCKR. Нещодавно був також ідентифікований поліморфізм гена MBOAT7, який особливо збільшує ризик розвитку стеатогепатиту у пацієнтів, що зловживають алкоголем і/або мають хронічний вірусний гепатит С. Виявлення поліморфізму зазначених генів є корисним для визначення груп високого ризику прогресування захворювання. Рання діагностика ГЦК і стратифікація ризику нададуть змогу діагностувати захворювання на ранніх стадіях та оптимізувати лікування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.435.1 + Р413.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23117 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського