РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000806307<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Виноградов О. К. 
Абіотичні особливості екосистем Сухого і Григорівського лиманів як акваторій морських портів (північно-західна частина Чорного моря) / О. К. Виноградов, Ю. І. Богатова, І. О. Синьогуб // Укр. гідрометеорол. журн. - 2022. - № 29. - С. 48-58. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто розташування, походження, абіотичні особливості екосистем Сухого та Григорівського лиманів, перетворених у другій половині XX ст. в акваторії великих морських портів України - Чорноморськ - Південний відповідно. На підставі аналізу літературних даних і архівних матеріалів Інституту морської біології НАНУ надано порівняльну характеристику абіотичних умов цих екосистем. Показано, що спорудження постійних і глибоких проходів на акваторії лиманів, проведення великомасштабних днопоглиблювальних робіт призвело до їх перетворення у вузькі морські затоки з глибинами, що значно перевищують такі на прилеглих ділянках моря. Будівництво причалів супроводжувалося вирівнюванням берегової лінії, зміною профілю дна, збільшенням об'ємів води в лиманах більше, ніж в три рази. Тепер вони дорівнюють 45 - 55 млн м<^>3 Сухому і 60 - 70 млн м<^>3 в Григорівському лимані. Сучасні абіотичні особливості екосистем обох лиманів визначаються процесами, які відбуваються в Одеському морському регіоні північно-західної частини Чорного моря, в межах якого вони розташовані. Гідрохімічний режим в лиманах залежить від метеорологічних особливостей року, інтенсивності водообміну з морем, кількості біогенних речовин, що мають як природне (поверхневий стік, опади), так і антропогенне походження, внутрішньо-водоємних процесів продукування і деструкції органічної речовини. Після поглиблення в лиманах з'явилися умови для формування гало- і термоклину, що утруднюють вертикальний водообмін. Відзначено формування зон з екстремальними значеннями розчиненого кисню і максимальні значення у поверхневому шарі зумовлені розвитком фотосинтезу, мінімальні в придонному - накопиченням і деструкцією мертвої органічної речовини. Одержана інформація може бути використана для передбачення наслідків, що виникають при аналогічних антропогенних утручаннях у функціонування прибережних морських екосистем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25662 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського